1398/03/14
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شجاعی: اگر خدا حاکم قلب انسان شود، تمام فعل و بروز بیرونی این شخص خدایی می‌شود
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1440، جلسه تفسیر قرآن کریم در نمازخانه بیمارستان رازی برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین شجاعی: اگر خدا حاکم قلب انسان شود، تمام فعل و بروز بیرونی این شخص خدایی می‌شود
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسير قرآن كريم روز دوشنبه، 13 خرداد ۹۸ در نمازخانه بیمارستان رازی برگزار شد.
در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین شجاعی به تفسیر آیه 4 سوره احزاب «مَا جَعَلَ اللَّهُ لِرَجُلٍ مِنْ قَلْبَيْنِ فِي جَوْفِهِ وَمَا جَعَلَ أَزْوَاجَكُمُ اللَّائِي تُظَاهِرُونَ مِنْهُنَّ أُمَّهَاتِكُمْ وَمَا جَعَلَ أَدْعِيَاءَكُمْ أَبْنَاءَكُمْ ذَلِكُمْ قَوْلُكُمْ بِأَفْوَاهِكُمْ وَاللَّهُ يَقُولُ الْحَقَّ وَهُوَ يَهْدِي السَّبِيلَ ـ خداوند براى هيچ مردى در درونش دو دل ننهاده است و آن همسرانتان را كه مورد ظهار قرار می‌دهید مادران شما نگردانيده و پسرخواندگانتان را پسران [واقعى] شما قرار نداده است اين گفتار شما به زبان شماست و [لى] خدا حقيقت را می‌گوید و او [ست كه] به راه راست هدايت می‌کند» پرداخت و گفت: به تعبیر بنده منظور آیه این است که امکان این وجود ندارد که بخشی از قلب انسان به خدا و اعوان‌وانصارش تعلق داشته باشد و بخش دیگری را به شیطان و پیروانش اختصاص دهد.
وی در ادامه اظهار داشت: قلب انسان پذیرش یک محبوب را دارد و یک محبوب می‌تواند حاکم بر قلب انسان باشد، قلب انسان پذیرش محبوب‌های در عرض هم و متضاد با یکدیگر را ندارد. مثل‌اینکه شخصی، هم خدا و اهل‌بیت را دوست داشته باشد و هم غیر خدا و دشمنان اهل‌بیت را اکرام کند و دوست داشته باشد. این دو محبوب باهم در تضاد هستند. ولی محبوب‌هایی که در طول یکدیگر هستند منافاتی ندارد که در یک قلب جمع شوند؛ مثلاً حاکم بر قلب شخصی خدا باشد؛ اما این شخص اهل‌بیت را هم دوست داشته باشد، پدر، مادر و اهل‌وعیال خودش را هم نیز دوست داشته باشد و به آن‌ها محبت کند. این نوع دوست داشتن‌ها در طول هم هستند و اجتماع آن‌ها در یک قلب واحد امکان‌پذیر است.
وی در ادامه سخنان خود ابراز داشت: اگر حاکم قلب بنده خدا بود تمام فعل و بروز بیرونی این شخص خدایی می‌شود و تمامی کارهای این شخص می‌شود خیر محض و رنگ و بوی خدایی دارد. در مقابل اگر حاکم قلب شخصی، شیطان باشد، تمام حرکات و بروز خارجی شخص می‌شود شر و مردم‌آزاری و غیبت و دروغ و تهمت و به تعبیر کلی منکرات الهی و از انجام این منکرات هم هیچ‌گونه ابایی ندارد. چون عامل بازدارنده‌ای در مقابل منکرات وجود ندارد و ستاد فرماندهی - که قلب باشد - در تسخیر غیر خدا (شیطان) قرار دارد.

آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی