1401/03/17
دکتر سرو قامت: خداگرایی و ارتباط با خداوند، ایجاد امید و نشاط می‌کند
به همت مدیریت امور روحانیون نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه جلسه مجازی هم‌اندیشی ویژه ائمه جماعات با موضوع «ویژگی‌های مکتب دو امام»، روز چهارشنبه 11 خردادماه در بستر اسکای‌روم برگزار شد.
دکتر سرو قامت: خداگرایی و ارتباط با خداوند، ایجاد امید و نشاط می‌کند

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه مجازی هم‌اندیشی ائمه جماعات با عنوان «ویژگی‌های مکتب دو امام» روز چهارشنبه 11 خرداد 1401، با حضور دکتر سرو قامت، از ساعت 14:30 به‌صورت مجازی در سامانه اسکای‌روم برگزار شد.

دکتر سرو قامت در ابتدای جلسه ضمن تبریک ولادت باسعادت حضرت معصومه (س) و عرض تسلیت رحلت امام راحل، با اشاره به سخنرانی مقام معظم رهبری در دیدار شرکت‌کنندگان اجلاس جهانی جوانان و بیداری اسلامی در 10 بهمن 1390، اظهار داشت: مقام معظم رهبری فرمود امروز تاریخ جهان بشریت بر سر یک پیچ تاریخی است، دوران جدیدی در همه عالم آغاز می‌شود. امروزه بشریت از مکتب‌ها و ایدئولوژی عبور کرده و مارکسیسم و لیبرال دموکراسی غرب، جاذبه ندارند. امروزه در میان مکتب‌ها، اسلام و قرآن بیشترین جاذبه را دارد.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت آگاهی‌بخشی عمومی، اظهار داشت: در کنش‌های مهم این پیچ تاریخی همه مؤثر هستیم. در میان جنگ فقط فرمانده مطرح نیست، تک‌تک سربازان آن مهم هستند. اگر آگاهی نداشته باشیم کار مشکل می‌شود و بایستی فضای گفتمان‌سازی را چابک‌سازی کنیم.
ایشان در ادامه هفت ویژگی که هم امام راحل مقید بودند و هم مقام معظم رهبری عقیده دارند، را بیان کرد:
1. اولین ویژگی، توجه به خدای متعال و استبداد به قدرت لایزال الهی و تکیه بر وحی است. خداگرایی و ارتباط با خداوند می‌تواند ایجاد امید و نشاط کند.
2. بشریت از مکتب‌های دیگر عبور کرده و به دین اسلام رسیده ‌است. مهم‌ترین جاذبه اسلام، ارتباط بی‌واسطه با خداست، ارتباط عاشقانه و صمیمانه مخلوق با خالق است.
3. توجه به آزادی ملت‌ها و پذیرش تعارضات. ملت‌ها در پذیرش‌هایشان آزادند. ما باید به آزاداندیشی جوانان کمک کنیم همچنان که مقام معظم رهبري همیشه تاکید بر کرسی آزاداندیشی جوانان داشتند.
4. حاکمیت ارزش‌های معنوی. ارزش‌های معنوی امروزه در جامعه طرف‌داران جدی دارند.
5. آگاهی‌بخشی عمومی. در دنیایی که ضد ارزش‌ها گاهی وقت‌ها بیشتر از ارزش‌ها خود را نشان می‌دهد باید آگاهی‌بخشی را در جامعه عمومی زیاد کنیم.
6. جوان‌ها و تکیه بر آنها. امروزه ما چقدر به سبک زندگی جوانان اهمیت می‌دهیم؟ سبک زندگی امروزه با گذشته تفاوت دارد، حتماً باید درباره سبک زندگی امروزه تفکر کنیم و جوانان را درک کنیم.
7. چابک‌سازی فضای گفتمان. ما باید فضای بین خودمان و جوانان را سنگین کنیم. نباید طوری رفتار کنیم که جوانان فکر کنند ما روبروی آنها ایستاده‌ایم، بلکه باید بدانند که ما در کنار آنها هستیم.

دکتر سرو قامت در خاتمه با اشاره به جمله‌ای از امام راحل «اگر من هم پایم را کج گذاشتم مردم حق دارند تذکر بدهند»، گفت: ولایت فقیهی که ما از آن دفاع می‌کنیم ولایت فقیهی نیست که هر کاری دلش بخواهد بکند و هر حرفی دلش خواست بزند. ولی‌فقیه اگر یک کلمه حرف دروغ بزند از ولایت فقیهی خارج می‌شود.


نظرات کاربران
کد امنیتی