1398/03/04
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر متوسل: بزرگ‌ترین نعمتی که خدا به ما عطا کرده، نعمت هدایت به راه درست زندگی است
به همت مدیریت هم‌اندیشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران، کارگاه دانش‌افزایی استادان با موضوع تفسیر قرآن کریم ویژه ماه مبارک رمضان در بیمارستان شریعتی برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر متوسل: بزرگ‌ترین نعمتی که خدا به ما عطا کرده، نعمت هدایت به راه درست زندگی است
گالری عکس
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این نشست از ساعت 12 روز چهار‌شنبه، اول خرداد 98 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.
در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر متوسل، مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه، اظهار داشت: همه ما در نماز به‌عنوان یک واجب دینی، سوره حمد را قرائت می‌کنیم که یکی از آیات این سوره، آیه «اهْدِنَا الصِّرَاطَ الْمُسْتَقِيمَ - ما را به راه راست هدايت فرما» است.
وی افزود: اگر ما مکلف شدیم به اینکه در هر نماز از خدا بخواهیم که ما را به راه راست هدایت کند، مفهومش این است که انسان همواره در معرض لغزش است؛ پس اگر ما در تشخیص راه زندگی، دچار مشکل شویم، زمانی متوجه می‌شویم که کل عمرمان گذشته و این مسیر، امکان بازگشت ندارد.
وی در توضیح «راه مستقیم» گفت: مراد از راه مستقیم چه راهی است؟ راه خود؟ راه دیگران و جامعه؟ یا راه خداست؟ حقیقت این است که راه خود یا راه دیگران، یک اشکال عمده دارد و آن این است که این راه‌ها، همواره در معرض افراط‌وتفریط است؛ یعنی ما انسان‌ها به‌تناسب اینکه در چه شرایطی زندگی کنیم؛ عکس‌العمل‌های متفاوتی از خود نشان می‌دهیم و این عکس‌العمل‌ها در بسیاری اوقات معتدل نیست.
مدیر گروه معارف اسلامی دانشگاه در ادامه افزود: بزرگ‌ترین نعمتی که خدا به ما عطا کرده، نعمت هدایت به راه درست زندگی است که این راه، راه میانه‌ی بین افراط‌وتفریط است.
وی افزود: دین به ما می‌گوید که دنیا، آخر زندگی نیست؛ پس نمی‌توان همه‌چیز را با مبنای دنیا و عمر دنیوی سنجید و برای اینکه بتوانیم به کمالات معنوی برسیم باید بتوانیم هم کنترل غرایز را داشته باشیم و هم با رفتارهای عبادی، سطح معنویت خود را بالا ببریم.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر متوسل در پایان با اشاره به آیه 35 سوره زمر «لِيُكَفِّرَ اللَّهُ عَنْهُمْ أَسْوَأَ الَّذِي عَمِلُوا وَيَجْزِيَهُمْ أَجْرَهُمْ بِأَحْسَنِ الَّذِي كَانُوا يَعْمَلُونَ - تا خدا بدترين عملى را كه کرده‌اند از ايشان بزدايد و آنان را به بهترين كارى كه می‌کرده‌اند پاداش دهد» اظهار داشت: اگر ما با این دید به دنیا نگاه کنیم، هم می‌توانیم دین داشته باشیم هم می‌توانیم دنیا را داشته باشیم و هم از دنیا بهره کامل و کافی را ببریم.

آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی