1397/10/08
دکتر محمدی آشنانی: مجادله با فرزند حرمت‌ها را در هم می‌شکند
به همت مدیریت هم‌اندیشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه سوم کارگاه دانش‌افزایی استادان با موضوع تعلیم و تربیت «روش‌های تربیت فرزند» برگزار شد.
دکتر محمدی آشنانی: مجادله با فرزند حرمت‌ها را در هم می‌شکند
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این کارگاه از ساعت 10:30 روز چهارشنبه، 5 دی 97 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید در سالن امید بیمارستان مرکز طبی کودکان آغاز شد.
در ابتدای نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی، رئیس دانشکده علوم قرآنی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم، ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به استادان شرکت‌کننده در کارگاه، اعمال و رفتار تخریب‌گر، معیوب و ناقص ساز در تربیت کودکان را برشمرد و بر اجتناب از این اعمال و رفتار تأکید کرد و افزود: ترسانیدن، هرگونه تحقیر، تمسخر و دست انداختن فرزند، امرونهی، اجبار و تحمیل، گیر دادن و نق زدن، بازجویی، سرزنش، توهین، توبیخ و انتقاد تند، قهر کردن و مجازات عاطفی، مچ‌گیری، شرمنده سازی و احساس گناه، مجادله و جروبحث، قضاوت و داوری، برچسب زدن و نام‌گذاری منفی، تهدید، خشونت و تنبیه بدنی، اطلاق عروس و داماد به کودک و شکل‌گیری هویت جنسی ناسالم ازجمله اعمال و رفتار مخربی است که در تربیت کودکان باید از آن‌ها اجتناب نمود.
وی در ادامه توضیحاتی را در باب اعمال مخرب ارائه کرد و اظهار داشت: نزد بچه‌ها، از جن و ارواح و موجودات نامرئی سخن نگویید و آن‌ها را نترسانید و از تعریف داستان‌های ترسناک، برای فرزندتان خودداری کنید. همچنین آبروی فرزندتان را نزد هیچ‌کس نبرید و بدی، شیطنت یا نقاط ضعف او را، نزد کسی بازگو نکنید و از فرزندتان نزد هیچ‌کس شکایت نکنید و اظهارنظر کودکان را مسخره نکنید و مورد توهین قرار ندهید؛ همچنین در برخورد با فرزندان از اجبار و تحمیل بپرهیزید و برای آموختن نظم، از روش تبیین و همراهی استفاده کنید.
وی در ادامه گفت: فرزند خود را راحت بگذارید و به خاطر امور پیش‌پاافتاده،  به او گیر ندهید  و  از او بازخواست نکنید که در آینده فردی گرفتار، گیر دهنده،  بازخواست کننده و کنترل‌گر  خواهد شد. همچنین از انتقادهای تند، بازخواست، گیر دادن، سرزنش و توبیخ دست‌بردارید و از طرد کردن، ابراز تنفر، خشم و نفرت نسبت به فرزندتان، خودداری کنید؛ همچنین با قهر کردن، وحشت از طردشدگی را در او ایجاد نکنید و با پیام‌های منفی، در کودک خود، احساس گناه، ایجاد نکنید.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه با تأکید بر اینکه در برخورد با فرزندان نباید مجادله، جروبحث کرد اظهار داشت: این رفتار هیچ تأثیر مثبتی در پی ندارد؛ بلکه حرمت‌ها را در هم می‌شکند. همچنین هرگز نباید کودک خود را با هیچ کودک دیگری مقایسه کنیم؛ همچنین به فرزند خود، اسم و لقب بد و منفی، ندهید و برچسب نزنید و هرگز کودک خود را کتک نزنید و تنبیه بدنی نکنید.
وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: از کودکی، فرزندتان را عروس و داماد کسی نکنید و درزمینهٔ شکل‌گیری و رشد هویت جنسی فرزند خود، هشیار باشید و کودک خود را از تعرض جنسی، حفظ کنید.


کلمات کلیدی:
نظرات کاربران
کد امنیتی