1397/06/12
دکتر محمدی آشنانی: برای تعلیم و تربیت فرزندان لازم است که ابتدا والدین خود را بشناسند و پیدا کنند
به همت مدیریت هم‌اندیشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه اول کارگاه دانش‌افزایی استادان با موضوع تعلیم و تربیت «روش صحیح تربیت فرزند» برگزار شد.
دکتر محمدی آشنانی: برای تعلیم و تربیت فرزندان لازم است که ابتدا والدین خود را بشناسند و پیدا کنند

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این کارگاه از ساعت 9 روز یک‌شنبه، 11 شهریور 97 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید در سالن شورای دانشکده توان‌بخشی آغاز شد.
در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی، رئیس دانشکده علوم قرآنی تهران، ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به استادان شرکت‌کننده در کارگاه، اظهار داشت: فضای خانواده بستر و زمینه رشد و تکامل است؛ همچنین مهم‌ترین عامل ضربه زننده به فرزندان جروبحث در بین والدین است. وی افزود: برای تعلیم و تربیت فرزندان لازم است که ابتدا والدین خود را بشناسند و پیدا کنند؛ همچنین والدین باید مهارت‌های گوش دادن را بیاموزند و به فرزندان خود به نحو احسن گوش فرا دهند؛ درواقع از گوش در علم روانشناسی زبان گویای کوچک تلقی می‌شود.
دکتر آشنانی در ادامه با اشاره به این نکته که در هفت سال اول زندگی کودک پدر و مادر باید گوش شنوا برای فرزند باشند، اظهار داشت: اولین کاری که پدر و مادر باید برای فرزندان انجام دهند این است که باید فرزند خود را با هر شرایط جسمانی و روحی‌ای که دارند بپذیرند.
وی در ادامه با اشاره به فضاسازی مناسب و رشد آفرین در خانواده گفت: برای ایجاد فضای مناسب در خانواده والدین ابتدا باید یکدیگر را با هر شرایطی که دارند بپذیرند و قبول داشته باشند؛ سپس باید فضای دادوستد محبت قلبی، زبانی و عملی را فراهم کنند؛ بعد باید فضای احترام و بزرگداشت، رعایت حرمت و حفظ عزت یکدیگر را فراهم آورند و سپس فضای رعایت حقوق انسانی و اسلامی را فراهم کنند.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه افزود: از عوامل دیگر برای ایجاد فضای مناسب رشد در خانواده، ایجاد فضای اعتماد، خوش‌بینی و مثبت نگری است. همچنین فضای دیگر فضای حمایت، هم‌افزایی، تائید، تکمیل و تحسین، تشویق و تشکر و تقدیر از انجام وظایف، همکاری و محبت‌هاست. فضای بعدی فضای مشارکت، همکاری، همیاری و همدلی و دیگری فضای بخشش، نادیده گرفتن و تغافل از خطای دیگری و فضای آخر ایجاد فضای واقعیت‌گرایی و حقیقت محوری است.
وی در ادامه توصیه‌های مهم و اساسی در فضاسازی خانواده را عنوان کرد و افزود: فضای خانه را به مرکز سازگاری و همگرایی تبدیل کنید. مشورت با اعضای خانواده را در دستور کار قرار داده و رفتارهای تنش‌زا را از خانه خود دور سازید. همچنین روابط خود با همسر و فرزندان را گرم و صمیمی نگه‌داشته و محیط و فضای فیزیکی خانه را زیبا و شاداب و کودکانه تزیین کنید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی در پایان سخنان خود انواع حالات روحی و روانی انسان‌ها را برشمرد و اظهار داشت: نسخ روانی انسان‌ها به هشت مورد درون‌گرا یا برونگرا، حسی گرا، شمی ـ شهودی، منطقی ـ تفکری، احساسی، کنش گر ـ قضاوت کننده و کنش پذیر تقسیم می‌شود.


کلمات کلیدی:
آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی