1397/05/15
نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه با موضوع تحلیل و بررسی تحولات سیاسی منطقه برگزار شد
به همت مدیریت هم‌اندیشی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران، نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران با موضوع تحلیل و بررسی تحولات سیاسی منطقه برگزار شد.
نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه با موضوع تحلیل و بررسی تحولات سیاسی منطقه برگزار شد
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این نشست از ساعت 11 روز یکشنبه، 14 مرداد 97 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.
در ابتدای این نشست دکتر اسماعیلی، استاد گروه علوم سیاسی دانشگاه تهران تعریفی از سیاست خارجی ارائه داد و گفت: سیاست خارجی عبارت است از هدف‌های خارجی یک دولت و تکنیک‌هایی که برای حصول آن در ارتباط با کشورها و نهادهای بین‌المللی بکار می‌گیرد.
وی در ادامه عوامل مؤثر بر سیاست خارجی را برشمرد و اظهار داشت: جغرافیا، جمعیت، اقتصاد، ایدئولوژی، زمینه‌های تاريخي و فرهنگي، سیاست‌گذاران خارجي، مسائل و مشكلات و نیازهای داخلي و ساختار نظام بین‌الملل از عوامل مؤثر بر سیاست خارجی هستند؛ همچنین حفظ تمامیت ارضی و منافع ملی، رفاه ملی، امنیت ملی، حفظ پرستیژ ملی و کسب و ازدیاد قدرت از اهداف سیاست خارجی هستند که مهم‌ترین آن‌ها حفظ منافع ملی است.
عضو هیئت‌علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران در ادامه سخنان خود؛ همکاری، رقابت، ستیز و تسلط را انواع رابطه در فضای بین‌المللی معرفی کرد و افزود: منافع موازی (ماهیگیری یا دریانوردی در دریای آزاد)، منافع متعارض (منافع ایران و امریکا در عراق)، منافع مشترک (منافع دول عربی و ایران در خلیج‌فارس) و منافع اختلاف زا (بهره‌برداری از منابع مشترک در دریای خزر)، انواع منافع ملی بر اساس نوع روابط هستند.
وی در پایان در مورد آخرین تحولات روابط ایران و آمریکا صحبت کرد و پیرامون مسائلی نظیر احتمال وقوع جنگ، ناتوی عربی و تحریم‌های گسترده علیه ایران توضیحاتی ارائه کرد.
توضیح اینکه در پایان جلسه، بین استادان و کارشناس برنامه پرسش و پاسخ و تبادل‌نظر انجام گرفت.


آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی