1397/03/23
نهضت تفسیر رمضان 1439/ حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانی: پارسایان، عابدان شب و شیران روزند
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1439، جلسه تفسیر قرآن کریم در خوابگاه 16 آذر برگزار شد.
نهضت تفسیر رمضان 1439/ حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانی: پارسایان، عابدان شب و شیران روزند
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسير قرآن كريم روز سه‌شنبه، 22 خرداد 97 در نمازخانه خوابگاه 16 آذر برگزار شد.
در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین قربانی به تفسیر آیه اول سوره فرقان «وَالَّذِينَ يَبِيتُونَ لِرَبِّهِمْ سُجَّدًا وَقِيَامًا ـ و آنانند كه در حال سجده يا ايستاده شب را به روز مى ‏آورند» پرداخت و گفت: در این آیات، دوازده صفت از صفات ویژه ی «عِبادُ الرَّحْمنِ» بیان شده که بعضی اعتقادی، بعضی اجتماعی و بعضی اخلاقی است.
وی در ادامه گفت: شاید مراد از «مشی» و حرکت آرام در زمین، تنها نحوه ی راه رفتن نباشد، بلکه شیوه ی زندگی متعادل را هم شامل شود. «هون»هم به معنای تواضع و مدارا و نرمخویی و هم به معنای سکینه و وقار است.
وی در ادامه با ذکر روایتی از امام صادق علیه السلام اظهار داشت: مراد از «هَوْناً» زندگی کردن بر اساس فطرت و هماهنگ با روحیه ای است که خداوند آفریده است. یعنی بندگان خدا، خود را به تکلّف و رنج و تعب نمی اندازند.
وی همچنین افزود: کلمه ی«سلام» در این جا به معنای سلامِ وداع با یاوه ها و برخورد مسالمت آمیز است. چنانکه درباره ی حضرت ابراهیم علیه السلام می خوانیم: همین که عمویش او را طرد کرد و گفت:از من دور شو،ابراهیم گفت: «سَلامٌ عَلَیْکَ سَأَسْتَغْفِرُ لَکَ» خداحافظ،به زودی برای تو از پیشگاه خداوند طلب آمرزش خواهم کرد.
وی در ادامه گفت: «بیتوته»به معنای شب زنده داری است و حضرت علی علیه السلام در وصف پارسایان می فرماید «اما اللیل فصافون اقدامهم» آنان شب ها در حال قیام و شب زنده داری اند، آنان عابدان شب و شیران روزند.


کلمات کلیدی:
آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی