1401/02/10
دکتر عین‌اللهی: مهم‌ترین تکلیفی که هرکدام از ما داریم، شناخت کامل و دقیق زمان، مکان و شرایط مردم است تا باتوجه‌به شرایط کلی جامعه بتوانیم حرکت تأثیرگذاری انجام دهیم
با حضور وزیر محترم بهداشت، رئیس دانشگاه، مسئولان و کارکنان دانشگاه، مراسم یاران عاشورایی روز جمعه 9 اردیبهشت 1401 در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد.
دکتر عین‌اللهی: مهم‌ترین تکلیفی که هرکدام از ما داریم، شناخت کامل و دقیق زمان، مکان و شرایط مردم است تا باتوجه‌به شرایط کلی جامعه بتوانیم حرکت تأثیرگذاری انجام دهیم

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی تهران، مراسم یاران عاشورایی با حضور دکتر عین‌اللهی، وزیر محترم بهداشت، دکتر قناعتی، رئیس دانشگاه، دکتر رئیس‌زاده، رئیس‌کل سازمان نظام پزشکی، معاونان پشتیبانی، درمان و امور دانشگاهی و جمعی از پزشکان و کارکنان، روز جمعه 9 اردیبهشت 1401 از ساعت 18 در مسجد دانشگاه تهران برگزار شد.

در این مراسم، دکتر عین‌اللهی، وزیر محترم بهداشت، ضمن عرض خیرمقدم و با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس، گفت: ما امروز در روز قدس، شاهد حضور و مشارکت پرشور مردم بودیم. الحمدلله که روحیه‌ی انقلابی مردم همچنان پایدار است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: یکی از افتخارات ما بعد از انقلاب، دستاوردهای گروه پزشکی بود. همان‌طور که به‌خاطر دارید، در دوران قبل از انقلاب، مردم مجبور بودند برای درمان‌های پیش‌پاافتادهی خود نیز سراغ پزشکان غیرایرانی بروند و به همین خاطر وابستگی بسیار شدیدی به کشورهای خارجی داشتیم. اما در طول این 42 سال، هم جامعه‌ی پزشکی خوش درخشیده و هم سطح علم و دانش ما پیشرفت‌های خوبی کرده است، به‌طوری که در حال حاضر نه‌تنها نیازهای درمانی کشور خودمان، بلکه سایر کشورهای همسایه را به‌خوبی برطرف می‌کنیم.
وی در ادامه افزود: مهم‌ترین تکلیفی که هرکدام از ما داریم؛ شناخت کامل و دقیق زمان، مکان، شرایط مردم و ... است. باید باتوجه‌به شرایط کلی جامعه بتوانیم حرکت تأثیرگذاری انجام دهیم. بسیاری از کارها اگر در موقعیت و زمان خودش انجام نشود، نه‌تنها مفید نخواهد بود بلکه تأثیر منفی هم خواهد گذاشت.

دکتر عین‌اللهی در پایان سخنان خود با بیان سرفصل‌های کلی که مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) در سخنرانی اخیرشان اشاره کرده بودند، به تشریح مختصر هر یک پرداخت و افزود:

هویت‌زدایی
یکی از بزرگ‌ترین آفت‌هایی که در سراسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور وجود دارد، مفهوم هویت‌زدایی است. امروزه دلیل مهاجرت بسیاری از جامعه‌ی پزشکی، نشئت‌گرفته از تربیت ناقص و هویت‌زدایی بوده که در سطوح آکادمیک رخ‌داده است. یکی از مهم‌ترین وظایف ما این است که در برابر ناملایمتی‌ها، استقامت کرده و هویت اسلامی واقعی خودمان را حفظ کنیم.

دین‌زدایی
متأسفانه در عرصه‌های مختلف فضاهای دانشگاهی، دین‌زدایی رخ‌داده است. وقتی استادی در مجامع دانشگاهی خارجی و حتی داخلی، جرئت استفاده از جمله «بسم‌الله الرحمن الرحیم» در آغاز سخنرانی خودش را ندارد، در آینده چه توقعی از دانشجویانش خواهیم داشت. ما اگر می‌خواهیم پیشرفت کنیم، بایستی نسل جوان را با قرآن و دین آشنا کرده و به اصل و فطرت پاک خودمان رجعت کنیم، چراکه تنها راه سعادت و موفقیت در مسیر الهی است.

آرمان‌گرایی
بدون آرمان، زندگی جهنم است. آرمان و هدف باعث می‌شود که ما به مقصد برسیم، دقیقاً همین آرمان‌گرایی و داشتن اهداف والا بود که باعث شد انقلاب به ثمر بنشیند. وقتی شما یک استاد بدون آرمان دارید مطمئن باشید که در آینده‌ای نه‌چندان دور فاجعه‌ی بزرگی، گریبان قشر علمی جامعه را خواهد گرفت.

استقلال زدایی
دقیقاً همین استقلال است که به‌واسطه‌ی آن توانسته‌ایم به اوج برسیم. امروزه بحث دانش‌بنیان و تولیدات داخلی، زمینه‌ساز این خواهد بود که وابستگی کشور ما در حوزه‌های مختلف به سایر کشورها به حداقل برسد. رسالت مهم تمام عزیزان یاران عاشورایی که در این جمع حضور دارید، تماس و ارتباط با نسل جوان کشور است. دشمن قشر فعال و پویای مملکت را هدف قرار داده است؛ فلذا هرکدام از اساتید می‌بایستی حداقل با 15 دانشجو ارتباط مستقیم برقرار کرده، به‌نحوی‌که احساس امنیت و آرامش برای دانشجو ایجاد شود و رفته‌رفته فاصله‌ی بین دانشجو و استاد به حداقل برسد.

جریانات ضدانقلاب
مطمئن باشید که دشمنان اسلام بیکار ننشسته‌اند و به‌صورت جدی و تمام‌وقت در حال طرح‌ریزی و پیاده‌سازی موانعی برای رشد و ترقی جامعه‌ی اسلامی هستند.

نظم نوین جهانی
امروزه حرکت جهانی به‌صورت تک‌قطبی و دوقطبی نیست، بلکه حرکت به سمت ظهور منجی موعود (عج) خواهد بود و این حرکت معنوی که در دنیا ایجاد شده است به نتیجه‌ی خودش خواهد رسید.

پرهیز کامل از انفعال
ما باید سیستم‌ها و فرایندها را به‌گونه‌ای تنظیم و طراحی کنیم که همگام با انقلاب بتواند حرکت کند. همواره باید این جمله را به‌خاطر داشته باشیم که ارزش‌ها، اصل اساسی هستند؛ بنابراین باید این ارزش‌ها را حفظ کنیم.

تفکر و اندیشه‌ورزی
امروزه باید اساتید و دانشجویان ما در مجامع اندیشه‌ورزی و ایده‌پردازی حضور فعال داشته باشند؛ چراکه می‌تواند بسیار کارگشا و مفید باشد. علاوه‌برآن باید اساتید ایرانی با حضور پیداکردن در مجامع علمی بین‌المللی، قدرت و اقتدار علمی‌پژوهشی ایران را به نمایش بگذراند.

عدالت‌طلبی
امروزه در کل کشور شاهد رنج مردم از بی‌عدالتی هستیم، طبق فرمایش مقام معظم رهبری (مدظله‌العالی) باید تک‌تک اقدامات دولت ضمیمه و پیوست عدالت‌محوری داشته باشد. مدیریت این نیست که فقط سهم هر شخص را مشخص کنیم، بلکه مدیر باید ایثارگری باشد که فقط و فقط برای رضای خدا کار می‌کند، نه صرفاً برای ارتقاء درجه و سمت شغلی.

در ادامه این مراسم دکتر قناعتی، ضمن خوش آمد گویی به عزیزان حاضر در جمع یاران عاشورایی و با اشاره به مفهوم پاک‌سازی نیروهای انقلابی، گفت: یکی از مهم‌ترین وظایف ما این است که به‌صورت جدی به پاک‌سازی نیروهای انقلابی بها دهیم و نیروهای انقلابی‌مان را همانندسازی کنیم تا در آینده و مراحل بعدی، دچار کمبود نیرو نباشیم. از دیگر وظایف ما، برنامه محور بودن حرکت‌هایمان، است. اگر بدون هدف‌گذاری درست و منطقی حرکت کنیم، به جایی نخواهیم رسید و باتوجه‌به وجود ظرفیت‌های بسیار خوب در وزارت‌ها، می‌بایستی از تک‌تک آنها به نحو احسن استفاده کنیم.
دکتر قناعتی با بیان اینکه باید به‌تمامی مسائل، توجه معنوی داشته باشیم، افزود: طبق فرمایش حضرت امام خمینی (ره) «کاری که برای خدا باشد، ماندگار خواهد ماند» اگر حرکتمان، خدایی و قرآن محور باشد، یقیناً شکوفایی و موفقیت را به ارمغان خواهد آورد. اطاعات از دستورات مسئول بالاتر، واجب است اما نباید فقط برای جلب رضایت و توجه بنده خدا باشد، باید همواره حواسمان باشد، هر کاری که انجام می‌دهیم برای رضای خدا باشد نه صرفاً بنده خدا.

وی در پایان سخنان خود اظهار داشت: امروزه چشم امید بشریت به قرآن و اسلام است. هرکسی که از قطار اسلام پیاده شود، فقط و فقط به خودش ظلم کرده است. این قطار در مسیر درست قرار دارد و به راه خودش ادامه خواهد داد، چراکه تک‌تک آیات و پیش‌بینی‌های قرآن دلیل محکمی بر صحت این موضوع است.

در پایان این مراسم بعد از اقامه نماز مغرب و عشا، حضار شرکت کننده، مهمان سفره افطاری شدند.


نظرات کاربران
کد امنیتی