1401/02/06
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حامد پور: اهمیت و ارزش ایثار در جان، فراتر از ایثار در مال است و کمتر کسی است که حاضر شود زندگی دیگری را بر زندگی خود مقدم بدارد
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1443، جلسه تفسیر قرآن کریم در نمازخانه بیمارستان شریعتی برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حامد پور: اهمیت و ارزش ایثار در جان، فراتر از ایثار در مال است و کمتر کسی است که حاضر شود زندگی دیگری را بر زندگی خود مقدم بدارد

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسیر قرآن کریم پس از اقامه نماز مغرب و عشاء روز دوشنبه 5 اردیبهشت 1401 در نمازخانه بیمارستان شریعتی برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حامد پور با اشاره به آیه 207 سوره بقره «ووَمِنَ النَّاسِ مَنْ يَشْرِي نَفْسَهُ ابْتِغَاءَ مَرْضَاتِ اللَّهِ وَاللَّهُ رَءُوفٌ بِالْعِبَادِ - و از ميان مردم كسى است كه جان خود را براى طلب خشنودى خدا مى‏ فروشد و خدا نسبت به [اين] بندگان مهربان است»، گفت: بعضی از مردم باایمان و فداکار، همچون علی (ع) در «لیلة المبیت»، به هنگام خفتن در جایگاه پیغمبر (ص)، جان خود را به‌خاطر خشنودی خدا می‌فروشند.
ایشان در ادامه اظهار داشت: بررسی متون دینی نشان می‌دهد که در قرآن و حدیث، بیشترین کاربرد کلمه ایثار و آنچه این معنا را می‌رساند، در ایثار مالی است و این، بدان جهت است که نیازهای مالی، از گسترده‌ترین و ضروری‌ترین نیازهای انسان است. ایثارگر تنها آن قسمت از اموالش را که به شخص خودش اختصاص دارد، می‌تواند ایثار کند و چنین حقی را نسبت به اموالی که باید صرف هزینه افراد تحت تکفل خود کند، ندارد و بخشش نفقه افراد یاد شده، نه‌تنها ایثار محسوب نمی‌شود، بلکه ناپسند و ممنوع است.
وی در ادامه افزود: اهمیت و ارزش ایثار در جان، فراتر از ایثار در مال است. کمتر کسی است که حاضر شود زندگی دیگری را بر زندگی خود مقدم بدارد. حتی فرشتگانِ برجسته‌ای، مانند جبرئیل و میکائیل، از این نوع ایثار تن می‌زنند. ایثار در جان، مرتبه انسان کامل است. ازاین‌رو؛ ایثار امام علی (ع) در لیلة المَبیت مورد ستایش خداوند متعال قرار می‌گیرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حامد پور در ادامه با اشاره به حدیثی از امام حسین علیه‌السلام «مَنْ کانَ بَاذِلًا فِینَا مُهْجَتَهُ وَ مُوَطِّناً عَلَی لِقَاءِ اللَّهِ نَفْسَهُ فَلْیرْحَلْ مَعَنَا فَإِنَّنِی رَاحِلٌ مُصْبِحاً إِنْ شَاءَ اللَّهُ تَعَالَی - هرکدام از شما آماده است تا در راه آرمان بلند ما قطره‌قطره خون قلبش را ایثار کند و جان خویش را در راه شهادت و دیدار خدا نثار نماید، بر اوست که بار سفر ببندد و همراهی ما را برگزیند؛ چرا که من به خواست خدا و در پرتو مهر و لطف او بامداد فردا حرکت خواهم کرد.» گفت: ایثارگران به‌واسطه ایمان راستین، به‌راحتی در صف مجاهدان راه خدا درآمده و با ایثار جان و مال، دین خدا را یاری می‌کنند. کسی که جان‌برکف از اسلام و مرزهای اسلامی دفاع می‌کند، خود را به آب‌وآتش می‌زند و چه‌بسا خون پاکش در راه پاسداری از اسلام و ارزش‌های اسلامی ریخته شود، بالاترین درجه ایثار و محبوب‌ترین مقام را نزد خدا دارد؛ از بارزترین مفاهیم و درس‌های عاشورا، «ایثار» است.


نظرات کاربران
کد امنیتی