1401/01/30
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دهقان: تبیین یعنی روشن‌کردن؛ قرآن مثل خورشید می‌ماند، روی چیزی بیفتد، آن را روشن می‌کند
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1443، جلسه تفسیر قرآن کریم در نمازخانه معاونت بین‌الملل برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دهقان: تبیین یعنی روشن‌کردن؛ قرآن مثل خورشید می‌ماند، روی چیزی بیفتد، آن را روشن می‌کند

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسیر قرآن کریم پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر روز دوشنبه 29 فروردین 1401 در نمازخانه معاونت بین‌الملل برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین دهقان با اشاره به آیه 155 سوره انعام «وَهَذَا كِتَابٌ أَنْزَلْنَاهُ مُبَارَكٌ فَاتَّبِعُوهُ وَاتَّقُوا لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ - و اين خجسته كتابى است كه ما آن را نازل كرديم پس از آن پيروى كنيد و پرهيزگارى نماييد باشد كه مورد رحمت قرار گيريد.» گفت: برای نجات بشریت از تباهی، عقب‌ماندگی و فروپاشی، هیچ راهی غیر از مراجعه و تدبر به قرآن وجود ندارد.
ایشان در ادامه با اشاره به آیه 89 سوره نحل «وَنَزَّلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ تِبْيَانًا لِكُلِّ شَيْءٍ وَهُدًى وَرَحْمَةً وَبُشْرَى لِلْمُسْلِمِينَ - و اين كتاب را كه روشنگر هر چيزى است و براى مسلمانان رهنمود و رحمت و بشارتگرى است بر تو نازل كرديم». گفت: قرآن، خود را «کتاب تبیین» معرفی کرده است. تبیین یعنی روشن‌کردن؛ قرآن مثل خورشید می‌ماند، روی چیزی بیفتد، آن را روشن می‌کند.
وی در ادامه و با اشاره به آیه 118 سوره آل‌عمران «وَمَا تُخْفِي صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْآيَاتِ إِنْ كُنْتُمْ تَعْقِلُونَ - و آنچه در دل پنهان دارند از آن هم مهمتر است، ما آيات (و راههاي پيشگيري از شر آنها) را براي شما بيان كرديم اگر انديشه كنيد» گفت: تبیین همواره پراهمیت بوده، اما در عصر حاضر اهمیت بیشتری پیدا کرده است، تا جایی که رهبر حکیم انقلاب، فرمان جهاد تبیین را صادر کرده و آن را فریضه‌ای قطعی و فوری نامیده است.
ایشان در ادامه اظهار داشت: جهاد به معنی این است که ببینیم دشمن از کجا پیشروی می‌کند تا ما نیز در همان جهت به مقابله با او برخیزیم. در این جنگ شناختی باید دید که دشمن برای تغییر و انحراف ذهن ما چه چیزی را هدف قرار داده است.


نظرات کاربران
کد امنیتی