1401/01/28
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غفاری: شأن و جایگاه ولایت، مثل یک خورشیدی بر جامعه‌ی اسلامی همیشه می‌درخشد
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1443، جلسه تفسیر قرآن کریم در مسجد المهدی (عج) مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غفاری: شأن و جایگاه ولایت، مثل یک خورشیدی بر جامعه‌ی اسلامی همیشه می‌درخشد

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، با همکاری مرکز فرهنگی قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و امور فرهنگی مجتمع بیمارستانی امام خمینی (ره) جلسه تدبر و تفسیر قرآن کریم، روز چهارشنبه 24 فروردین 1401 بعد از نماز ظهر و عصر در مسجد المهدی (عج) برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین غفاری ضمن گرامیداشت یاد شهدای مدافع سلامت با اشاره به آیه 3 سوره مائده «الْيَوْمَ يَئِسَ الَّذِينَ كَفَرُوا مِنْ دِينِكُمْ فَلَا تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي وَرَضِيتُ لَكُمُ الْإِسْلَامَ دِينًا - امروز دين شما را كامل كردم و نعمت خود را بر شما تكميل نمودم و اسلام را به عنوان آئين (جاودان) شما پذيرفتم» گفت: این آیه در خصوص ولایت است و اینکه چرا قرآن مأیوس شدن کفار را بیان می‌کند و قرآن از ناامید شدن آنها خبر می‌دهد. ازطرفی ولی و جانشین پیامبر انتخاب شد که قرآن این انتصاب را خیلی دقیق و پررنگ می‌بیند. در واقع امیرالمؤمنین کاتب وحی، حالا جانشین نبی گرامی اسلام شده است، یعنی از این لحظه خدای متعال برای قرآن یک مفسر و میزان برگزیده، طبیعتاً وی نیز همین انتصاب را برای بعد از خودش نیز انجام می‌دهد، یعنی اولاد حضرت امیر (ع). همچنین در عصر غیبت کبرای امام زمان (عج)، عالمان دینی جانشین وی هستند و ولایت مردم را به عهده دارند. وقتی جامعه ولی دارد، جلوی تحریف و دخل و تصرف قرآن کریم توسط کفار برچیده می‌شود.
وی در ادامه افزود: جایگاه و شأن امام علی علیه‌السلام در این آیه روشن بوده و کمال نعمت بر امت پیامبر اکرم (ص) نعمت ولایت است.
ایشان در ادامه ضمن بیان شرح و تفسیر آیه 55 سوره مبارکه مائده «إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُوا الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَاةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ - ولى شما تنها خدا و پيامبر اوست و كسانى كه ايمان آورده‏ اند همان كسانى كه نماز برپا مى دارند و در حال ركوع زكات مى‏ دهند» گفت: سائلى وارد مسجد شد و از مردم درخواست كمک كرد. كسى چيزى به او نداد. حضرت على عليه السلام در حالى كه به نماز مشغول بود، در حال ركوع، انگشتر خود را به سائل بخشيد. در تكريم اين بخشش، اين آيه نازل شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین غفاری در خاتمه گفت: شأن و جایگاه ولایت مثل یک خورشیدی بر جامعه اسلامی همیشه می‌درخشد و مسیر رشد و پویایی یک جامعه مدنی را رقم می‌زند. باشد که خدای متعال بر ظهور ولی‌نعمتمان تعجیل بفرماید.


نظرات کاربران
کد امنیتی