1401/01/24
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سروی: به خدا قسم، هیچ نعمتی از مردم گرفته نمی‌شود مگر به سبب گناهانی که مرتکبش می‌شوند
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1443، جلسه تفسیر قرآن کریم در نمازخانه دانشکده سلامتکده احمدیه برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سروی: به خدا قسم، هیچ نعمتی از مردم گرفته نمی‌شود مگر به سبب گناهانی که مرتکبش می‌شوند

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسیر قرآن کریم پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر روز چهارشنبه 24 فروردین 1401 در نمازخانه دانشکده سلامتکده احمدیه برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سروی با اشاره به آیه 30 سوره مبارکه شوری «وَمَا أَصَابَكُمْ مِنْ مُصِيبَةٍ فَبِمَا كَسَبَتْ أَيْدِيكُمْ وَيَعْفُو عَنْ كَثِيرٍ - و آنچه از رنج و مصائب به شما می‌رسد همه از دست اعمال زشت خود شماست درصورتی‌که خدا بسیاری از اعمال بد را عفو می‌کند.» گفت: مصائب و ناملایماتی که متوجه جامعه می‌شود، همه به خاطر گناهانی است که مرتکب می‌شویم، و خدا از عمده گناهانمان درمی‌گذرد و مارا به جرم آن سخت نمی‌گیرد.
ایشان در ادامه با اشاره به حدیثی از امیرالمؤمنین (ع) «وَ اللّه، ما نَزَع َاللّه ُ مِن قَومٍ نَعماءَ إلاّ بِذُنوبٍ اِجتَرَحوها، فَاربِطوها بِالشُّكرِ، و قَيِّدوها بِالطّاعَةِ - به خدا سوگند! خداى از هيچ گروهى، نعمت‌ها را نمی‌ستاند، مگر به سبب گناهانى كه مرتكب می‌شوند. پس با شكرگزارى، نعمت‌ها را به چنگ آوريد و بافرمان بردن از خدا، آن‌ها را نگاه‌دارید.» گفت: طبق فرمایش ارزشمند امیرالمؤمنین(ع) در دعای کمیل، گناهان اقسامی دارد که اثر وضعی شدیدی بر جای می‌گذارند و در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهم کرد:
1. بعضی از گناهان هستند که پرده عصمت را پاره کرده و انسان را به سمت انجام‌دادن گناه، تشویق می‌کند، طوری که دیگر انسان، در برابر خداوند متعال حریمی قائل نمی‌شود، همانند: شراب‌خواری، سخنان بیهوده گفتن و...
2. بعضی دیگر از گناهان هستند که نعمت را تغییر می‌دهند، همانند: ظلم کردن به دیگران و...
3. بعضی دیگر از گناهان، بلا را نازل می‌کنند.
4. بعضی دیگر از گناهان، دعاها را محبوس می‌کنند، همانند: لقمه حرام، که متأسفانه مانع از استجابت دعاها می‌شود.
5. بعضی دیگر از گناهان، نقمت را بر انسان نازل می‌کند مثلاً: بارش باران، رحمت و نعمت برای حیات و بقای بشریت است ولی همین باران به سبب گناهانی که انجام می‌دهیم تبدیل به سیل می‌شود و باعث ازبین‌رفتن منازل و اموال مردم شده و زندگی‌شان را نابود می‌سازد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سروی در خاتمه افزود: طبق بیانات ارزشمند امیرالمؤمنین (ع) هر گناهی اثر وضعی خاص خودش را دارد و لذا از مجموع آموزه‌های دینی و آیات و روایات مشخص می‌شود که گناه کردن، نقش مهم و مؤثری در نزول بلا، تغییر نعمت‌ها، نزول نقمت و حبس دعاها در زندگی انسان‌ها دارد.


نظرات کاربران
کد امنیتی