1401/01/23
حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجفی: امام حسین (علیه‌السلام) که غیور در دین بود، به طور ویژه محبوب خداوند متعال شد
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1443، جلسه تفسیر قرآن کریم در نمازخانه خوابگاه متأهلین برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجفی: امام حسین (علیه‌السلام) که غیور در دین بود، به طور ویژه محبوب خداوند متعال شد

به گزارش روابط‌عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسیر قرآن کریم پس از اقامه نماز جماعت مغرب و عشاء روز دوشنبه 22 فروردین 1401 در نمازخانه خوابگاه متأهلین برگزار شد.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین نجفی با اشاره به آیه‌های 60 تا 62 سوره مبارکه احزاب «لَئِنْ لَمُ ینْتَهِ الْمُنافِقُونَ وَ الَذینَ فی قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ وَ الْمُرْجِفُونَ فی الْمَدینَةِ لَنُغْرِینَّک بِهِمْ ثُمَ لا یجاوِرُوُنَک فیها اِلاّ قَلیلا * مَلْعُونینَ اَینَما ثُقِفُوا اُخِذُوا وَ قُتِلُوا تَقْتیلا * سُنَّةَ اللَّهِ فِی الَّذِینَ خَلَوْا مِنْ قَبْلُ وَلَنْ تَجِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِیلًا - اگر منافقین و آنها كه در دلهایشان بیماری است، و (همچنین) آنها كه اخبار دروغ و شایعات بی‌اساس در مدینه پخش می‏كنند دست از كار خود بر ندارند تو را بر ضد آنان می‏شورانیم سپس جز مدت كوتاهی نمی‏توانند در كنار تو در این شهر بمانند و از همه جا طرد می‏شوند، و هر جا یافته شوند گرفته خواهند شد و به قتل خواهند رسید. این سنت خداوند در اقوام پیشین است و برای سنت الهی هیچگونه تغییری نخواهی یافت.» گفت: سوره احزاب، با تهدید منافقان، بیماردلان و شایعه پراکنانی که مزاحم زنان مومن می شدند یا به آنها تهمت می زدند، می فرماید اگر دست از کار خود نکشند، به قتل خواهند رسید و در ادامه می فرماید این سنت خداوند منحصر به امت اسلام نیست. این غیرت الهی، سرمشقی برای همگان در مسأله غیرت دینی و ناموسی است و نشان می دهد که در برابر نااهلان نباید بی تفاوت بود.
ایشان در ادامه اظهار داشت: غیرت از نظر لغوی به معنای حساسیت شدید است از آنچه که به انسان تعلق دارد اعم از ناموس، دین و... . به‌قدری مسئله غیرت مهم است که پیامبر اسلام غیرت را جزء دین دانسته و می‌فرماید «إنَّ الغَیرَةَ مِن الإیمانِ – غیرت، از ایمان است»
وی در خاتمه گفت: در روایات اسلامی اهمیت بسیار زیادی به مسئله غیرت به‌عنوان یک فضیلت داده شده و حتّی از خداوند به‌عنوان غیور (کسی که بسیار غیرت دارد) یاد شده است. امام صادق - علیه‌السلام - می‌فرماید: «اِنَّ اللهَ غَیورُ یحبُّ کلَّ غَیورٍ و لِغیرَتِهِ حَرَّمَ الفَواحِشَ ظاهِرَ ها و باطِنَها - خداوند غیور است و هر غیوری را دوست دارد و به‌خاطر غیرتش تمام کارهای زشت را اعم از آشکار و پنهان تحریم فرموده است.» اولین غیور در این عالم خداوند متعال است و افراد غیور را نیز دوست می‌دارد؛ بنابراین امام حسین (علیه‌السلام) که غیور در دین بود، به طور ویژه محبوب خداوند متعال شد.


نظرات کاربران
کد امنیتی