1400/01/29
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی: چیزی را که بدان علم ندارید نباید پیگیری کنید و بازار شایعات را گرم کنید
اولین جلسه از سلسله مباحث معرفتی قرآن به مناسبت ماه مبارک رمضان، روز شنبه 28 فروردین در سامانه اسکای روم دفتر نهاد برگزار شد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی: چیزی را که بدان علم ندارید نباید پیگیری کنید و بازار شایعات را گرم کنید

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری روز شنبه 28 فروردین 1400، ضمن تبریک حلول ماه مبارک رمضان، گفت: این ماه شهرالله و ماه قرآن است.
وی با اشاره به برنامه های ماه مبارک رمضان در سال های گذشته گفت: در سال های قبل به صورت حضوری در خدمت عزیزان و اساتید محترم بودیم، اما امسال با توجه به شرایط به وجود آمده امکان جلسه حضوری نداریم. سلسله مباحث معرفتی قرآن که افتتاحیه آن امروز با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی خواهد بود، در ماه مبارک رمضان هر هفته سه روز پیاپی برگزار خواهد شد و این برنامه تا آخر ماه مبارک ادامه خواهد داشت.

در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی با اشاره به آیه 36 سوره اسرا؛ « وَلَا تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَالْبَصَرَ وَالْفُؤَادَ كُلُّ أُولَئِكَ كَانَ عَنْهُ مَسْئُولًا - و چيزى را كه بدان علم ندارى دنبال مكن زيرا گوش و چشم و قلب همه مورد پرسش واقع خواهند شد» گفت: ما ایمان داریم به اینکه سخنی که می‌گویید حساب و کتاب دارد، نباید فرد علیه فرد، فرد علیه جمع و جمع علیه فرد، یکدیگر را تخریب کنند.
ایشان در ادامه به حدیثی از امام صادق اشاره کرد که می فرمایند ای کعبه تو خیلی عزیزی اما آبروی مومن از تو عزیزتر است. در جایی دیگر می فرماید که اگر از فاسقی خبری را شنیدید درباره آن تحقیق کنید.
وی در ادامه به یکی دیگر از آسیب های شبکه های اجتماعی و اشکالات جامعه در بحث اطلاع رسانی پرداخت و افزود: گاهی وقت ها چیزی شایع می شود و ما نباید آتش بیار معرکه باشیم. وقتی برخی اخبار و موارد را پیگیری می‌کنیم می‌بینیم اساسی ندارد. امیرالمؤمنین می فرماید: چیزی را که نمی دانید نباید بگویید و ضمناً هر آنچه را که می دانید لازم نیست به همه بگویید. همچنین خداوند در قرآن می فرماید: هر حرفی که می زنید ثبت می شود و با آن ها آثار آن هم ثبت می‌شود. چیزی را که بدان علم ندارید نباید پیگیری کنید، نباید بازار شایعات را گرم کنید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین قرائتی در خاتمه به ذکر چند نکته پرداخت و گفت: 1- خبر باید واقع گویی و حق گویی باشد 2- پیامبر، معصوم مطلق است و هیچ خطایی ندارد، حتی اعضا و جوارح پیامبر اگر یک خطا کند دیگر حجت خدا نخواهد بود و نمی شود به او اعتماد کرد، پس پیامبر اسلام خطا نمی کند 3- سعی کنید تفسیر خوبی را پیدا کنید، دور هم بنشینید و با هم صحبت کنید و در مورد آن بحث کنید. روزانه حدود 20 دقیقه این کار را انجام دهید 4- مزه قرآن را باید بچشیم و به دیگران بچشانیم، باید سعی کنیم برای فهم آن تلاش کنیم.


آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی