1399/09/20
برگزاری کارگاه اخلاق در پرستاری ویژه کادر پرستاری بیمارستان‌های سینا، رازی و بهارلو
به همت مرکز فرهنگی قرآن و عترت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و مدیریت امور پرستاری دانشگاه، جلسه آنلاین کارگاه «اصول اخلاق حرفه‌ای در پرستاری» برای کادر پرستاری بیمارستان‌های سینا، رازی و بهارلو برگزار شد.
برگزاری کارگاه اخلاق در پرستاری ویژه کادر پرستاری بیمارستان‌های سینا، رازی و بهارلو

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این کارگاه آموزشی از ساعت 15:30 الی 17 روز چهارشنبه، 19 آذر 99 با حضور حدود 55 تن از کادر پرستاری سه مرکز درمانی بیمارستان سینا، بیمارستان رازی و بیمارستان بهارلو به‌صورت مجازی و بر بستر اسکای روم دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه برگزار شد.
در این کارگاه، ‌دکتر اکرم السادات سادات حسینی، عضو هیئت‌علمی دانشکده پرستاری و مامایی به ارائه نکات و توضیحاتی در خصوص ارتباط اخلاق و خوش‌اخلاقی پرداخت و گفت: وقتی یک پرستار با بیمار و همراه بیمار ارتباط خوبی را برقرار می‌کند این در روحیه بیمار مؤثر است؛ بنابراین خوش‌اخلاقی شاخص بارز یک پرستار حرفه‌ای است.
وی افزود: پرستار حتماً باید به نحوه برخورد با بیمار دقت کند و کرامت انسانی او را حفظ کند چراکه انسان کریم است و به تعبیر خداوند متعال انسان بهترین مخلوقات (احسن الخالقین) است و این آفرینش امانت خداوند بوده و اسلام مطالبات جدی پیرامون حفظ جان و کرامت انسان دارد.
وی در ادامه گفت: اخلاق پرستاری باید بر اساس وظایف، دستورالعمل و آموزه‌های بنیادی و دینی باشد نه بر اساس وجدان، چراکه محیط بر وجدان اثرمی گذارد و درواقع وجدان از آموزه‌های محیطی بهره می‌گیرد و وجدان ما می‌تواند بر اساس آموزه‌های غلط شکل بگیرد. قواعد خارجی به‌صورت عادت بر فرد تحمیل يا به او تلقین شود. اين اهداف باگذشت زمان تا حدّي درونی می‌شوند، يعنی فرد آن‌ها را از آن خود می‌داند و رفتار خود را با آن‌ها تنظیم می‌کند، او به يک وجدان دست می‌یابد اين فرآيند درونی شدن ممکن است کاملاً غیرعقلانی باشد.
دکتر سادات حسینی در ادامه پیرامون «خوش‌رویی و خوش‌اخلاقی»، «تفاوت فضیلت با وظیفه»، «معیار کرامت انسانی از منظر اسلام»، «تفاوت اخلاق در فلسفه کانت و اسلام» و «رابطه پرستار با بيمار و خانواده او» مباحثی را بیان نمود و در خاتمه گفت: ما پرستارها وظیفه‌داریم آبروی این حرفه‌ی پرارزش را حفظ کنیم.


نظرات کاربران
کد امنیتی