1399/02/22
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی: توفیق همراهی با نیکان و دوری از اشرار از بزرگ‌ترین نعمات الهی است
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، به بیان نکات موجود در دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان پرداخت.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی: توفیق همراهی با نیکان و دوری از اشرار از بزرگ‌ترین نعمات الهی است
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در سخنرانی روز شانزدهم ماه مبارک رمضان ضمن آرزوی قبولی طاعات همه مؤمنین روزه‌دار؛ گفت: از خدا می‌خواهیم چنانچه تا امروز مورد بخشش و مغفرت قرار نگرفتیم، به‌حق این شب‌های عزیز، مار ببخشاید و دعای امیرالمؤمنین را در حق ما مستجاب بفرماید.
و در ادامه با اشاره به دعای روز شانزدهم ماه مبارک رمضان «اللّٰهُمَّ وَفِّقْنِى فِيهِ لِمُوافَقَةِ الْأَبْرارِ، وَجَنِّبْنِى فِيهِ مُرافَقَةَ الْأَشْرارِ، وَآوِنِى فِيهِ بِرَحْمَتِكَ إِلىٰ دارِ الْقَرارِ، بِإِلٰهِيَّتِكَ يَا إِلٰهَ الْعالَمِينَ - خدایا، مرا در این ماه به همراهی و همسویی با نیکان توفیق ده و از هم‌نشینی با بدان دور بدار و به‌حق رحمتت به خانه آرامش جایم ده، به پرستیدگی‌ات ای پرستیده‌ی جهانیان» گفت: توفیق به معنای فراهم شدن اسباب و شرایط است به‌طوری‌که انسان بتواند به‌آسانی کار موردنظر خود را انجام دهد.
وی با بیان اینکه بعضی‌اوقات توفیق در فراهم نشدن اسباب معصیت است؛ گفت: توفیق یک نوع هدایت الهی است که سبب می‌شود انسان بتواند کارهای نیک انجام دهد که اگر توفیق نباشد، شرایط به‌گونه‌ای رقم می‌خورد که انسان علی‌رغم اینکه نیت انجام کار خیر دارد، موفق به انجام آن نمی‌شود.
مسئول نهاد گناهان انسان را یکی از مهم‌ترین عوامل سلب توفیق معرفی کرد و گفت: برای جلب توفیق لازم است دعا کنیم؛ همچنین صدق نیت و صبر از عوامل جذب توفیق است.
وی در ادامه گفت: همراهی انسان‌های نیک و ابرار یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های الهی است؛ زیرا اگر انسان به درجه ابرار برسد به تعبیر قران «إِنَّ الْأَبْرارَ لَفي‏ نَعيمٍ - بی‌تردید نیکان در نعمتی فراوان‌اند» در جوار رحمت الهی خواهد بود.
وی با تأکید بر اینکه انسان باید مراقب باشد که عمل او به نفع دشمنان دین نباشد؛ افزود: در کنار نعمت همراهی با ابرار، توفیق دوری از اشرار و انسان‌های بد یکی دیگر از نعمات بزرگ خداست، زیرا انسان در همراهی با اشرار گاهی عملی انجام‌ می‌دهد که باعث لطمه خوردن به مؤمنین و دین خدا می‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی با اشاره به اینکه ما در این دنیا رنگ آرامش حقیقی را نخواهیم دید؛ گفت: در این دنیا ما در مسیر هستیم و انسان در مسیر به آرامش کامل و حقیقی نخواهد رسید و باید از فرصت این دنیا برای کسب توشه برای دنیای جاودان و «دار قرار» استفاده کنیم.
وی در خاتمه گفت: از خدا می‌خواهیم به‌حق این ماه عزیز ما را جزء ابرار قرار دهد، از شر اشرار مصون بدارد و در دار قرار سکنی دهد.


آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی