1398/11/30
برگزاری نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران با موضوع بررسی تحولات سیاسی منطقه
به همت مدیریت هم‌اندیشی استادان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه با موضوع بررسی تحولات سیاسی منطقه برگزار شد.
برگزاری نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران با موضوع بررسی تحولات سیاسی منطقه
گالری عکس
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، نشست هم‌اندیشی استادان دانشگاه علوم پزشکی تهران با موضوع بررسی تحولات سیاسی منطقه از ساعت 13:30 روز سه‌شنبه 29 بهمن 98 با حضور قریب 50 تن از اعضای هیئت‌علمی دانشگاه در سالن شورای معاونت غذا و داروی دانشگاه برگزار شد.
در این جلسه حسین رویوران، کارشناس مسائل منطقه و جهان عرب با اشاره به ایام دهه فجر پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، یکی از مهم‌ترین مسائل برای متفکران این بود که چه نظامی و با چه محتوایی جایگزین نظام شاهنشاهی خواهد شد و با توجه به اینکه در 200 سال اخیر همه نظامات جهانی بر قالب دولت-مردم (nation-state) شکل‌گرفته بود؛ بسیاری از افراد انتظار داشتند نظام سیاسی کشور هم بر این اساس تعریف شود.
وی افزود: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تثبیت جمهوری اسلامی، امام خمینی (ره)، نظام را بر دو پایه دولت-مردم و دولت-امت بنا کرد که گستره وظایف نظام اسلامی فراتر از مرزهای جغرافیایی کشور تعریف و همه امت اسلامی را در برگرفت.
وی اولین تجربه موفق در این زمینه را تشکیل حزب‌الله لبنان و دفاع و مبارزه با رژیم صهیونیستی معرفی کرد و گفت: پس از اشغال لبنان توسط رژیم صهیونیستی، کمک ایران به لبنان در دو حوزه تبلیغی برای آگاهی مردم و آموزشی برای نیروهای مردمی انجام و باعث به وجود آمدن حزب‌الله و جبهه مقاومت در لبنان شد که منجر به پیروزی‌های بعدی حزب‌الله در مقابل رژیم صهیونیستی شد و همچنین این الگو را به‌عنوان الگوی عملی امام و نظام در قبال امت اسلامی معرفی کرد.
این تحلیلگر مسائل منطقه، تشکیل حشد الشعبی در عراق، جبهه ملی مقاومت در سوریه و انصارالله یمن را نمونه‌های موفق دیگر این الگو در کشورهای منطقه معرفی کرد گفت: سپاه قدس انقلاب اسلامی وظیفه اصلی را در خوزه امت اسلامی بر عهده دارد و با تشکیل و تجهیز نیروهای مردمی در کشورهای در حال اشغال منطقه و کمک مستشاری و تجهیزاتی به آنان، باعث پیروزی‌های بزرگ شده که یک نمونه آن پاک‌سازی عراق و سوریه از نیروهای تکفیری است.
وی با تقدیر از خدمات ارزشمند سردار شهید قاسم سلیمانی در مبارزه با گروه‌های جهادی و تکفیری منطقه گفت: یکی دیگر از خدمات ارزشمند سردار سلیمانی، واردکردن روسیه به جبهه مبارزه در سوریه بود که با حضور روسیه و حمایت‌های هوایی این کشور در میدان مبارزه، معادلات منطقه دچار تحول شد.
رویوران در خاتمه با اشاره به اینکه الگوی بازدارندگی ما به‌خوبی جواب داده است؛ گفت: وقتی هواپیمای جاسوسی آمریکا وارد مرزهای ما می‌شود به‌سرعت مورد هدف قرار می‌گیرد و ساقط می‌شود و این پیامی را به دشمنان می‌دهد که اگر خطایی از آنان سر بزند، به‌شدت با آن‌ها برخورد خواهد شد که این مسئله در پاسخ سپاه به ترور شهید سلیمانی به‌وضوح مشاهده شد و پس‌ازاین اتفاق بود که کشورهای عربستان و امارات با فرستادن واسطه‌هایی خواستار مذاکره و کاهش تنش با ایران شدند.


نظرات کاربران
کد امنیتی