1398/11/27
برگزاری بیست و سومین مراسم جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران
به همت ستاد ازدواج دانشجویی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، با حضور رئیس دانشگاه و مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، مراسم جشن ازدواج دانشجویی 50 زوج دانشجوی دانشگاه برگزار شد.
برگزاری بیست و سومین مراسم جشن ازدواج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران
گالری عکس
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، بیست و سومین مراسم جشن دانشجویی دانشگاه علوم پزشک تهران از ساعت 15 روز شنبه 26 بهمن 98 در تالار ابن‌سینای دانشکده پزشکی آغاز شد.

ازدواج دانشجویی از بهترین و مستحکم‌ترین انواع ازدواج است

در ابتدای مراسم و پس از تلاوت کلام‌الله مجید و سرود ملی، حجت‌الاسلام‌والمسلمین میر مجید سیدقریشی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن تبریک روز ولادت باسعادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها و گرامیداشت تقارن این روز مبارک با جشن ازدواج زوج‌های دانشجوی دانشگاه، گفت: به همه زوج‌های جوان دانشگاه این روز عزیز و این پیوند مبارک را شادباش می‌گویم و از خدای مهربان برای همه شما زندگی شادکامانه و عاقبت‌به‌خیری مسئلت می‌کنم.
وی با اشاره به نام‌گذاری روز ولادت حضرت فاطمه زهرا سلام‌الله علیها با روز گرامیداشت مقام زن و مادر، گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی، روز ولادت باسعادت حضرت فاطمه سلام‌الله علیها به‌عنوان روز زن و مادر معرفی شد که این نام‌گذاری، شأن و جایگاه بانوان را در نظام اسلامی به‌خوبی مشخص می‌کند زیرا یکی از معیارهای شناخت هر ملتی، توجه به نمادها و الگوهای آن جامعه است.
مسئول نهاد با اشاره به ازدواج بیش از 700 هزار نفر در طول 23 مرحله از برگزاری طرح ازدواج دانشجویی گفت: علیرغم نظرات بعضی از افراد، ازدواج دانشجویی از بهترین و مستحکم‌ترین انواع ازدواج است و بنا بر آمار رسمی از سازمان‌های قانونی، نرخ طلاق در این شکل از ازدواج، بین یک‌سوم تا یک‌چهارم میانگین نرخ طلاق در کشور است.
وی با اشاره به اینکه افزایش سن ازدواج، مشکلات عدیده‌ای را برای جامعه ایجاد کرده است؛ گفت: انسان موجودی چندبعدی است که برای تعالی و رشد، نیازمند توجه به همه ابعاد وجودی خود است و ازدواج در ابتدای دوران جوانی، علاوه بر برقراری آرامش روحی و روانی برای افراد، باعث قوی شدن پیوند بین زوجین و ایجاد یک درک عمیق متقابل می‌شود.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی با اشاره به اینکه نیاز داریم تا یک بازنگری کلی در رویکرد جامعه به ازدواج داشته باشیم؛ گفت: می‌توان با تسهیل شرایط ازدواج بین جوان‌ها و ایجاد یک بازه زمانی برای شروع زندگی مشترک در خانه مشترک، جوانان را به ازدواج ترغیب کرد و در این راه می‌توان از کمک خیرین محترم برای ایجاد و ساخت خوابگاه‌های متأهلی استفاده کرد.
وی با اشاره به برنامه‌های نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها برای زوج‌های دانشجو گفت: علاوه بر این مراسم، یک دوره سه‌روزه برای زوج‌های دانشجو در مشهد مقدس تدارک شده است که زوج‌ها علاوه بر استفاده از فضای معنوی زیارت حضرت علی بن موسی‌الرضا علیه‌السلام، در کارگاه‌های آموزشی با حضور سرشناس‌ترین روانشناسان شرکت می‌کنند و به عقیده ما، یکی از دلایل پائین بودن نرخ جدایی در ازدواج دانشجویی، اول، نظر ویژه حضرت رضا علیه‌السلام به زندگی این زوج‌ها و دوم مطالب مفید ارائه‌شده در این دوره‌های آموزشی است.
مسئول نهاد در خاتمه سخنان خود پیام رهبر معظم انقلاب اسلامی، خطاب به زوج‌های دانشجو را قرائت کرد که متن پیام حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به شرح زیر است:

بسم‌الله الرّحمن الرّحیم‌

همسری شما جوانان عزیز را که پیوند دل‌ها و جسم‌ها و سرنوشت‌ها است صمیمانه به همه‌ی شما فرزندان عزیزم تبریک میگویم. توصیه می‌کنم به همسران خود مهر بورزید، به آنان وفادار باشید و خویشتن را در سرنوشت یکدیگر شریک بدانید. از گِره افتادن در رشته‌‌ی زندگی مشترک بر حذر باشید و گره‌های کوچک و بی‌اهمیت را نادیده بگیرید. خداوند به شما خوشبختی و شادکامی و اعتلاء روحی عطا فرماید و کانون زندگی‌تان را با فرزندانی تندرست و صالح، گرمی و روشنی ببخشد. ان‌شاءالله‌

سید علی خامنه‌ای


قدر این روزها را بدانید و زندگی دانشجویی‌تان را با هیچ‌کس مقایسه نکنید

در ادامه مراسم دکتر عباسعلی کریمی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تبریک ولادت حضرت فاطمه سلام‌الله علیها به زوج‌های جوان، با یادآوری خاطره ازدواج دوران دانشجویی خود گفت: من دانشجوی سال پنجم پزشکی بودم که ازدواج کردم و امروز جراح قلب و استاد تمام دانشگاه تهران هستم. تمامی سال‌هایی که در دانشگاه هستم، به‌جز پنج سال اولی که در خوابگاه امیرآباد زندگی مجردی داشتم مابقی مراحل تحصیلی و مدارج دانشگاهی را پس ازدواج دانشجویی طی کردم و اکنون صاحب چهار فرزند هستم که ازدواج‌کرده‌اند؛ بنابراین امروز می‌توانم از تجربه خود برایتان بگویم و توصیه‌هایی برای شما داشته باشم که در آینده به فرزندانتان منتقل کنید.
دکتر کریمی با بیان اینکه من از شما ایدئولوژیک تر بودم و مراسم ازدواج نداشتم افزود: این را برای دلگرمی شما می‌گویم. در دوران دانشجویی درآمدی نداشتم جز همان سیصد تومان وام دانشجویی که دانشگاه پرداخت می‌کرد؛ اما با اعتمادبه‌نفسی که از توکل به خدا نشئت می‌گرفت و اعتقادی که به تشکیل خانواده داشتم ازدواج کردم و خدا هم کمک کرد و کم‌کم زندگی‌مان شکل گرفت و از خوابگاه دانشجویی، خوابگاه متأهلی و درس خواندن بیشتر و دوران اینترنی، این سیصد تومان، به حقوق ۵۰۰ و ۸۰۰ تومان رسید. دوره کوتاهی از دانشگاه بیرون آمدم و سپس برای گذراندن دوره رزیدنتی دوباره به دانشگاه بازگشتم و فرزندانم یکی پس از دیگری در همین دوران به دنیا آمدند. فرزند اولم در دوران دانشجویی، دومین فرزندم در دوره اینترنی، سومین فرزندم در دوره رزیدنتی و چهارمین فرزندم در دوره استادیاری متولد شدند؛ بنابراین می‌توان ساده گرفت و ساده شروع کرد ولی با تلاش به موفقیت و رفاه رسید.
رئیس دانشگاه با تأکید بر اینکه قدر این روزها را بدانید و زندگی دانشجویی‌تان را با هیچ‌کس مقایسه نکنید افزود: اکنون به‌عنوان جراح قلب و استاد تمام دانشگاه زندگی مرفهی دارم ولی لذتی که در دوران دانشجویی با همه سختی‌های آن از زندگی بردم بیش از امروز است. لذا اولین توصیه‌ام این است که قدر این روزها را بدانید و دوم اینکه خودتان را به هیچ‌کس مقایسه نکنید حتی با خواهر و برادر دیگرتان چراکه دوران دانشجویی فرهنگ خاص خود را دارد. من در آن دوران زندگی کردم و لذت بردم و اکنون حسرت روزهای زندگی در خوابگاه امیرآباد و خوابگاه متأهلین را می‌خورم.
وی با اشاره به اقدامات دانشگاه به‌منظور بهبود وضعیت خوابگاه‌ها، افزود: دو سال و نیم پیش که رئیس دانشگاه شدم از معاون دانشجویی خواستم از خوابگاه امیرآباد بازدید کنیم. به اتاقی که ۴۵ سال پیش، اولین شب دانشجویی را در آن گذارندم رفتم و البته با دیدن وضعیت آن بسیار ناراحت شدم. به همین دلیل تصمیم گرفتم برای بهبود شرایط خوابگاه‌ها تلاش کنیم و در این مدت هم تا جایی که می‌توانستیم وضعیت خوابگاه‌ها را سامان دادیم. خوابگاه جدیدی با ظرفیت ۳۰۰ نفر برای پسران ساختیم که طی هفته‌های آینده قابل‌استفاده خواهد بود. برای دختران نیز خوابگاه جدیدی در حال ساخت که امیدوارم به‌زودی آماده بهره‌برداری شود. افزون بر این سالن مطالعه در خوابگاه امیرآباد و آشپزخانه صنعتی نیز در حال ساخت است.
دکتر کریمی با بیان اینکه یکی از کمبودهای حوزه دانشجویی، خوابگاه متأهلین است افزود: وصف شرایط خوابگاه متأهلین نگفتنی است. می‌دانم که خوابگاه‌های موجود در شان دانشجویان این دانشگاه نیست امیدوارم در این مدت باقی‌مانده خوابگاه متأهلین را هم ساماندهی و به ظرفیت دانشگاه اضافه کنیم.
رئیس دانشگاه با اشاره به کمک ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومانی دانشگاه به صندوق رفاه دانشجویی گفت: با کمک این صندوق دانشجویان PhD و رزیدنت‌ها می‌توانند از وام ۵۰ میلیون تومانی برای اجاره‌بهای مسکن استفاده کنند. امیدوارم در آینده بتوانیم اقدامات بیشتری در این زمینه انجام دهیم.
دکتر کریمی در پایان سخنان خود خطاب به زوج‌های دانشجو گفت: به‌عنوان یک پدر به شما عزیزان که مانند فرزندانم هستید توصیه می‌کنم، قدر این ازدواج مبارک را بدانید. با صبر همدیگر و نداشته ها و گرفتاری‌های دوران دانشجویی را تحمل‌کنید. قطعاً همه شما در آینده به جایگاه خوبی می‌رسید. خوشحالم از اینکه ۴۰ سال پیش زندگی دانشجویی داشتم و امروز هم افتخارم می‌کنم که همچنان روحیه دانشجویی دارم و تا روزی که در دانشگاه هستم سعی می‌کنم این روحیه را حفظ کنم.
رئیس دانشگاه در پایان سخنان خود به هر زوج دانشجو، کارت هدیه یک‌میلیون تومانی اهدا کرد.

فرصت ازدواج دانشجویی، یک فرصت طلایی برای اجتناب و دور زدن رسوم زائد مربوط به ازدواج است

در بخش بعدی برنامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین شهاب مرادی ضمن تبریک روز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها، گفت: واقعاً از صحبت‌های دکتر کریمی لذت بردم و از نگاه و نظرشان تشکر می‌کنم؛ همچنین از حجت‌الاسلام‌والمسلمین سیدقریشی و همکارانشان برای تدارک این مراسم قدردانی می‌کنم.
وی با اشاره به روز ولادت حضرت زهرا سلام‌الله علیها گفت: وجود مبارک حضرت خدیجه سلام‌الله علیها، برخلاف آنچه گفته می‌شود، نه سن زیادی داشتند و نه پیش از پیامبر با فرد دیگری ازدواج کرده بودند و همین بانوی مکرم، ثروتمندترین فرد قریش، مکه و مناطق مجاور بودند که ثروت خود را صرف پشتیبانی از اسلام کردند.
وی ارتکاب به خطاهای راهبردی را باعث ایجاد اختلاف و جدایی بین زوج‌ها معرفی کرد و گفت: ازدواج دیرهنگام خطر نازایی و سقط‌جنین ناخواسته را بالا می‌برد و آمارهای مربوط به این موارد واقعاً نگران‌کننده است.
وی با تأکید بر اهمیت فرزند آوری به‌عنوان ثمره ازدواج، گفت: در بیانان چند سال اخیر مقام معظم رهبری، مکرر تأکید و توصیه ایشان را به فرزند آوری و افزایش نسل می‌شنویم اما خودروساز ما هنوز خودرویی تولید نکرده که ظرفیت خانواده پرجمعیت را داشته باشد و عملاً این توصیه را نادیده گرفته است.
حجت‌الاسلام مرادی بر لزوم آموزش «منش پزشکی» به دانشجویان تأکید کرد و گفت: باید یک تفاوت بین طبیب و پزشکی که دانشگاه علوم پزشکی تهران فارغ‌التحصیل شده با سایرین وجود داشته باشد، زیرا برای این فضا و این امکانات از جیب مردم هزینه شده است و انتظار این است که شما طبیب این مردم باشید.
وی افزود: اگر به دانشجو احترام بگذاریم و اسباب آسایش او را فراهم کنیم، او در آینده همین احترام را به مراجعین و بیماران خود بازمی‌گرداند؛ پس تا می‌توانیم باید به دانشجو کرامت بدهیم.
وی با انتقاد از هزینه‌های غیرضروری برای ازدواج گفت: در جهیزیه بعضی افراد وسایلی هست که حتی یک‌بار هم استفاده نشده و سال‌ها بدون مصرف باقی‌مانده است درحالی‌که برای خرید همین وسایل پس‌انداز و حاصل زحمت سی‌ساله یک پدر زحمتکش هزینه شده است.
وی در خاتمه گفت: فرصت ازدواج دانشجویی، یک فرصت طلایی است که شما بتوانید این رسوم «احمقانه» را دور بزنید و تأکید می‌کنم که این رسوم احمقانه است زیرا به بیان امام علی علیه‌السلام «لا حُمْقَ اَعْظَمُ مِنَ الْفَخْرِ» یعنی حماقتى بزرگ‌تر از فخرفروشى به دیگران نیست.
اجرای این برنامه توسط فرشید فهیم، مجری صداوسیما انجام شد و برگزاری مسابقه بین سه زوج دانشجو، اجرای استندآپ کمدی توسط سیاوش قاسمی و علی کاظمی و پخش چندین نماهنگ در مورد ازدواج، از بخش‌های دیگر این برنامه بود.


نظرات کاربران
کد امنیتی