يكى از امكانات بزرگ نظام، اين نسل جوانِ تحصيلكرده‌ى پرانرژىِ پرانگيزه‌اى است كه در كشور ما وجود دارد. اينها تحصيل كرده‌اند، درس خوانده‌اند، باانگيزه‌اند، در راه فهم و درك مسائل گوناگون در بخشهاى مختلف تلاش ميكنند، داراى اعتماد به نفس‌اند. ما امروز در جوانهايمان احساس ميكنيم يك اعتماد به نفسى وجود دارد كه در گذشته وجود نداشته است، و در كمتر ملتى هم اين را مشاهده ميكنيم.
 • ???? ????
 • ?????? ?? ????
 • ?????? ?? ??
 • ?????
 • ??????
 • ?????? ??? ???????
 • ????? ?????
 • ????? ??????
 • ???? ? ????
 • ?????
 • ????? ??
HyperLink
سامانه آموزش مجازی نهاد
سامانه رابطین مرکز فرهنگی قرآن و عترت
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
HyperLink
 
 
 
 
 مقام معظم رهبری: پيام رهبر معظم انقلاب به کنگره عظيم حج (24/09/86)

   

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدلله رب العالمين و الصلاة و السلام علي سيدنا محمد المصطفي و علي آله الاطيبين و صحبه المنتجبين

سلام بر زائران خانه‌ي خدا، ميهمانان سراي دولت، و لبيک‌گويان دعوت او. و درود ويژه بر دلهائي که از ياد خدا طراوت يافته و بر فيض و رحمت بي‌دريغ او در گشوده‌اند.

در اين روزها و شب‌ها و ساعت‌هاي اکسيرگون، چه بسيارند آن‌ها که قدرشناسانه، خود را به جذبه‌ي معنويت سپردند و با انابه و توبه، دل و جان را نورانيت بخشيدند، زنگار گناه و شرک را از خود ستردند. سلام خدا بر اين دل‌ها و بر اين صاحبدلان و پاکان.

همه‌ي برادران و خواهران شايسته است به چنين دستاوردي بينديشند و اين فرصت بزرگ را مغتنم شمارند. نگذارند در اينجا نيز دل‌مشغولي‌هاي زندگي مادي، که گرفتاري هميشگي ماست، دل‌ها را به خود سرگرم کند. با ياد خدا، با انابه و تضرع، با عزم راسخ بر راستي و درست‌کرداري و درست‌انديشي، و با کمک خواستن از خداوند، دل مشتاق خود را در فضاي توحيد و معنويت ناب، به پرواز درآورند و براي پايداري در راه خدا و صراط مستقيم، توشه بگيرند.

اينجا کانون توحيد حقيقي و خالص است. در اينجا است که ابراهيم خليل عليه‌السلام، با آوردن پاره‌ي تن خود به قربانگاه، مظهري از توحيد را که غلبه بر نفس خود و تسليم محض در برابر امر الهي است، براي همه موحدان در سراسر تاريخ جهان به يادگار گذاشت. و در اينجاست که حضرت محمد مصطفي صلي‌الله‌عليه‌وآله در برابر مستکبران زمان و خداوند زر و زور، پرچم توحيد را برافراشت و بيزاري از طاغوت را در کنار ايمان به خدا، شرط نجات و رستگاري شمرد: فمن يکفر بالطاغوت و يؤمن بالله فقد استمسک بالعروة الوثقي.

حج، بازخواني و فراگيري اين درس‌هاي بزرگ است. برائت از مشرکان و بيزاري از بت‌ها و بتگران، روح حاکم بر حج مؤمنان است. جاي‌جاي حج، نمايشگر دل‌سپردن به خدا و سعي و تلاش در راه او، و برائت از شيطان و رمي و طرد او و جبهه‌گيري در برابر اوست. و جاي‌جاي حج، مظهر اتحاد و انسجام اهل قبله و رنگ‌باختنِ تفاوت‌هاي طبيعي و اعتباري و برجسته‌شدن وحدت و برادري حقيقي و ايماني آن‌ها است.

اين‌ها درس‌هائي است که ما مسلمانان از هر نقطه‌ي جهان بايد فرا گيريم و براساس آن براي زندگي و آينده‌ي خود برنامه‌ريزي کنيم.

قرآن، جبهه‌گيري مقتدرانه در برابر دشمنان، عطوفت و مهرباني در ميانه‌ي مومنان و عبوديت و خشوع در برابر خداوند را سه نشانه‌ي جامعه‌ي اسلامي دانسته است:

محمد رسول‌الله والذين معه اشداء علي الکفار، رحماء بينهم، تراهم رکعاً سجداً يتغون فضلاً من الله و رضواناً.. اين سه رکن اصلي براي برافراشتن پيکره‌ي عزتمند و باشکوه امت اسلامي است.

همه‌ي آحاد مسلمانان با توجه به اين حقيقت، مي‌توانند آسيب‌هاي کنوني دنياي اسلام را به درستي بشناسند.

امروز دشمن غدار امت اسلامي، گردانندگان مراکز استکباري و قدرت‌هاي فزوني‌طلب و متجاوزي مي‌باشند که بيداري اسلامي را تهديدي بزرگ براي منافع نامشروع و سلطه‌ي ظالمانه‌ي خود بر دنياي اسلام مي‌دانند.

همه‌ي ملت‌هاي مسلمان و پيشاپيش آنان، سياستمداران و علماي دين و روشنفکران و رهبران ملي کشورها، بايد در برابر اين دشمن متجاوز، صف متحد اسلامي را با استحکام هر چه بيشتر تشکيل دهند. بايد همه‌ي عناصرقدرت را درخود گرد آورند و امت اسلامي را به درستي مقتدر سازند. دانش و معرفت، تدبير و هوشياري، احساس مسئوليت و تعهد، توکل و اميد به وعده‌ي الهي، چشم‌پوشيدن از خواست‌هاي حقير و کم‌بها در برابر کسب رضاي خدا و عمل به وظيفه. اين‌ها عناصر اصلي اقتدار امت اسلامي است که او را به عزت و استقلال و پيشرفت مادي و معنوي مي‌رساند و دشمن را زياده‌خواهي و دست‌اندازي به کشورهاي اسلامي ناکام مي‌سازد.

عطوفت در ميانه‌ي مؤمنان، رکن دوم و نشانه‌ئي ديگر براي وضعيت مطلوب امت اسلامي است. تفرقه و ستيزه‌جويي ميان بخش‌هاي امت مسلمان، بيماري خطرناکي است که بايد با همه‌ي توان به درمان آن پرداخت. دشمنان ما از ديرباز در اين عرصه نيز به تلاش گسترده و بي‌وقفه دست زده‌اند و امروزه که بيداري اسلامي، آنان را وحشت‌زده کرده است، تلاش خود را شدت بخشيده‌اند. همه‌ي سخن دلسوزان آن است که تفاوت‌ها نبايد به تضاد تبديل شود و چندگونگي نبايد به ستيزه‌گري بينجامد.

امسال را ملت ايران سال انسجام اسلامي ناميد. اين نامگذاري بر اثر آگاهي از توطئه‌هاي شدت يافته‌ي دشمنان براي اختلاف‌افکني ميان برادران بود. در فلسطين، در لبنان، در عراق، در پاکستان و افغانستان، اين توطئه‌ها کارگر شد و بخشي از مردم يک کشور مسلمان، در برابر بخشي ديگر به جنگ و ستيز برخاستند و خون يکديگر را ريختند. در همه‌ي اين حوادث تلخ و مصيبت‌بار، نشانه‌هاي توطئه آشکار بود و چشم‌هاي تيزبين، دست دشمن را مشاهده کردند.

فرمان: «رحماء بينهم» در قرآن به معني ريشه‌کني اين ستيزه‌گري‌ها است. شما در اين روزهاي پرشکوه و در مناسک گوناگون، مي‌بينيد که گرد يک خانه مي‌گردند. به سوي يک کعبه نماز مي‌گزارند؛ نماد شيطان رجيم را با هم سنگباران مي‌کنند؛ در نماد قرباني کردن تمنيات و هوس‌هاي نفساني به يک گونه رفتار مي‌کنند؛ در ميعاد عرفات و مشعر در کنار يکديگر به تضرع مي‌پردازند. مذاهب اسلامي در اصلي ترين و بيشترين فرائض و احکام و عقايد، به همين اندازه به يکديگر نزديک‌اند. با اين حال، چرا بايد تعصب‌ها و پيشداوري‌ها ميان آنان آتش افروزي کند و دست خيانتکار دشمن، به اين آتش خانمان‌سوز دامن بزنند.

امروز کساني با کوته‌بيني و بي‌خردي، به بهانه‌هاي واهي، جماعت بزرگي از مسلمانان را مشرک مي‌شمارند و حتي خون آنان را مباح ميدانند. اين‌ها چه بدانند و چه ندانند، در خدمت شرک و کفر و استکبارند. چه بسا کساني‌ که احترام به بارگاه پيامبر اعظم صلي الله عليه و آله و اولياء و ائمه دين عليهم‌السلام را که تکريم دين و دينداري است، شرک و کفر ناميدند، اما خود در خدمت درگاه کافران و ستمگران درآمدند و هدف‌هاي پليد آنان کمک کردند.

عالمان راستين و روشنفکران متعهد و زمامداران صادق بايد با اينگونه پديده‌هاي خطرناک مبارزه کنند.

وحدت و انسجام اسلامي امروز يک فريضه‌ي حتمي است که با همکاري خردمندان و دلسوزان متعهد ميتواند راه‌هاي عملي آن آن پيموده شود.

اين دو رکن عزت، يعني از سوئي مرز بندي و جبهه‌گيري مقتدرانه در برابر استکبار، و از سوئي تراحم و همگرايي و برادري ميان مسلمانان، آنگاه که با رکن سوم يعني خشوع و تعبد در برابر پروردگار همراه شود، امت اسلامي در راهي که مسلمين صدر اسلام را به اوج عظمت و عزت رسانيد، پي در پي به پيش خواهد رفت و ملت‌هاي مسلمان از عقب‌ماندگي حقارت‌باري که در قرن‌هاي اخير بر آنان تحميل شده نجات خواهند يافت.

طليعه‌ي اين حرکت بزرگ آغاز شده و امواج بيداري در همه جاي دنياي اسلام کمابيش به حرکت درآمده است. رسانه‌ها و تبليغات دشمن و عواملش مي‌کوشند هر جنبش آزادي‌خواهانه و عدالت‌طلب را در هر نقطه‌ي جهان اسلام به ايران يا به شيعي‌گري نسبت دهند، و ايران اسلامي که نخستين پرچمدار پيروز بيداري اسلامي است، مسئول ضرباتي بدانند که از سوي غيرتمندان کشورهاي مسلمان در عرصه‌ي سياست يا فرهنگ بر آنان وارد مي‌شود. آنان حماسه‌ي بي‌نظير حزب‌الله در جنگ 33 روزه، ايستادگي مدبرانه‌ي ملت عراق که به تشکيل مجلس و دولتي نادلبخواه اسغالگران منتهي شد، صبر و استقامت اعجاب‌انگيز دولت قانوني فلسطين و ملت فداکار آن و بسياري از آيات تجديد حيات اسلام در کشورهاي مسلمان را با تهمت‌هائي همچون ايراني‌گري يا شيعي‌گري متهم مي‌سازند تا حمايت يکپارچه‌ي دنياي اسلام را دچار محذور کنند. ولي اين ترفند نخواهد توانست با سنت الهي که پيروزي مجاهدان في‌سبيل‌الله و نصرت‌دهندگان دين خدا است، پنجه در افکند.

آينده از آن امت اسلامي است، و يکايک ما مي‌توانيم به سهم خود و بقدر توان و ظرفيت و مسئوليت خود، آن آينده را نزديکتر سازيم.

مراسم حج، براي شما حج گزاران نيکبخت، فرصت بزرگي است تا خود را بيش از گذشته آماده‌ي اداي اين دين کنيد.

اميد است توفيق الهي و دعاي حضرت مهدي موعود عجل الله له الفرج، شما را در اين هدف بزرگ ياري دهد.

والسلام عليکم و رحمة‌الله و برکاته
السيدعلي الحسيني الخامنه‌
اي
4 ذي‌الحجة 1428هجري
24 آذر 1386

 

 
       ::        :: کلیه حقوق برای نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران محفوظ می باشد.
     Powered by MSMSoft