1397/06/13
دکتر محمدی آشنانی: وادار کردن کودک به اعترافِ به‌اشتباه، عزت‌نفس او را از بین می‌برد
به همت مدیریت هم‌اندیشی استادان نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری دانشگاه علوم پزشکی تهران، جلسه دوم کارگاه دانش‌افزایی استادان با موضوع تعلیم و تربیت «روش صحیح تربیت فرزند» برگزار شد.
دکتر محمدی آشنانی: وادار کردن کودک به اعترافِ به‌اشتباه، عزت‌نفس او را از بین می‌برد

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، این کارگاه از ساعت 9 روز یک‌شنبه، 12 شهریور 97 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید در سالن شورای دانشکده توان‌بخشی آغاز شد.
در ابتدای این نشست حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی، رئیس دانشکده علوم قرآنی تهران، ضمن خوشامدگویی و خیرمقدم به استادان شرکت‌کننده در کارگاه، 15 عمل و رفتار تخریب‌گر، معیوب و ناقص ساز که برای کودکان بسیار مضر است و بزرگ‌ترها و به‌ویژه والدین باید از این رفتارها بر حذر باشند را عنوان کرد و اظهار داشت: ترسانیدن، هرگونه تحقیر، تمسخر و دست انداختن فرزند، امرونهی، اجبار و تحمیل، گیر دادن و نق زدن، بازجویی، سرزنش، توهین، توبیخ و انتقاد تند، قهر کردن و مجازات عاطفی، مچ‌گیری، شرمنده سازی و احساس گناه، مجادله و جروبحث، قضاوت و داوری، برچسب زدن و نام‌گذاری منفی، تهدید، خشونت و تنبیه بدنی، عروس و داماد نمودن، شکل‌گیری هویت جنسی ناسالم؛ رفتارهایی هستند که باعث می‌شود رفتار و منش فرزند خود را ناقص و معیوب سازند و باید از اعمال این رفتارها در برابر فرزندان اجتناب نمود.
وی در ادامه توضیحاتی در مورد این رفتارها ارائه کرد و گفت: کودک زیبا و دل‌نشینی که خداوند به ما هدیه فرموده است، موجودی سه‌بعدی شامل جسم، روان و روح است؛ بنابراین بزرگ کردن فرزند منحصر به رشد و بزرگ شدن جسم و اندام‌های کودک شما نیست؛ بلکه باید با توجه، اعتنا، احترام و مشورت با فرزندتان، او را ازنظر روان نیز بزرگ کنید و با آشنا ساختن او با خداوند و آموزه‌های ناب دینی، او را ازنظر روحی نیز تعالی بخشید.
وی افزود: همچنین هرگز نباید با تحقیر و توهین و کتک زدن، او را حقیر و کوچک سازید یا هیچ‌گاه نباید با آموختن شرک و معصیت عملی، او را از رشد و تعالی روحی و معنوی بازدارید.
دکتر محمدی آشنانی در ادامه گفت: فرزند خود را راحت بگذارید و به خاطر امور پیش‌پاافتاده، به او گیر ندهید و از او بازخواست نکنید چراکه در آینده فردی گرفتار، گیر دهنده، نق‌نقو، بازخواست کننده و کنترل‌گر خواهد شد همچنین توجه داشته باشید ذهن و احساس بچه‌ها، جایگاه ذخیره و بازتاب مشکلات شما نیست؛ پس هرگز با بچه‌ها درد دل نکنید و از جهان، روزگار، همسر، فرزندان دیگر و خویشاوندان خود، نزد آن‌ها گله و شکایت نکنید چون باعث نگرانی، بدبینی، خشم و افسردگی آن‌ها می‌شود و به رشد آن‌ها آسیب می‌زند.
وی در ادامه اظهار داشت: هرگز در کمین فرزند خود ننشینید، مچ‌گیری نکنید و با این کار زشت، حرمت‌شکنی نکنید؛ اگر هم به‌طور اتفاقی، به خطای فرزند خود، پی بردید، به رویش نیاورید و او را شرمنده نکنید و از وادار نمودن فرزند به اعتراف به خطا، خودداری کنید که اعتمادبه‌نفس و از آن بالاتر، عزت و حرمت نفس فرزندتان را، در هم می‌شکنید.
عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم و معارف قرآن کریم در ادامه اظهار داشت: ازدواج و تشکیل خانواده، از امور مهم و تأثیرگذار زندگی است که باید در زمان مناسب، پس از پیدایش زمینه و آمادگی، آن‌هم با بررسی، دقت و انتخاب آگاهانه، صورت پذیرد؛ پس بر این اساس نام‌گذاری کودکان به عروس و داماد کسی، آثار منفی روانی و اجتماعی زیادی در پی دارد.
وی در ادامه افزود: هیچ‌گاه فرزند خود را به نمایش دادن جلو دیگران، مجبور نکنید تا دیگران به وجد آیند و همچنین نگذارید کسی او را به نمایشگری مجبور سازد. همچنین هرگز ذهن، بینش، آرزو، الگوهای زمان خود و دنیای درونی خویش را به آن‌ها تحمیل نکنید که با این کار آن‌ها را از زندگی محروم می‌سازید.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر محمدی آشنانی در پایان سخنان خود گفت: از سن یک‌سالگی به بعد، کودکان در مسیر رشد طراحی‌شده الهی خود، به‌سوی استقلال‌طلبی حرکت می‌کنند؛ آن‌ها به حرف والدین گوش نمی‌کنند و مخالفت می‌کنند و گاه حتی برعکس، عمل می‌کنند و بدین‌وسیله مستقل بودن را تمرین می‌کنند. پس هرگز برآشفته نشوید، آن‌ها را لجباز و بدجنس نخوانید و سرزنش نکنید. آن‌ها را تهدید نکنید و با آن‌ها وارد بازی لجبازی نشوید که لجبازی را در آن‌ها ایجاد و تثبیت می‌کنید.


کلمات کلیدی:
آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی