1397/03/28
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عیسی زاده: همه ویژگی‌های ممتاز اخلاقی مؤمنان در تقوا خلاصه می‌شود
مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، در سومین نشست اخلاقی کارکنان دفتر نهاد با عنوان «ضیافت اخلاقی»، تقوا را مهم‌ترین ویژگی مؤمنان حقیقی معرفی کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عیسی زاده: همه ویژگی‌های ممتاز اخلاقی مؤمنان در تقوا خلاصه می‌شود

به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، سومین نشست اخلاقی کارکنان دفتر نهاد با عنوان «ضیافت اخلاقی»، از ساعت 10 صبح روز چهارشنبه 23 خرداد 97 با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد.
در ابتدای جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عیسی زاده، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ضمن خوشامدگویی به همکاران، اظهار داشت: ماه رمضان ماه پربرکت ضیافت الهی است و امیدواریم آن ارتباط شایسته با خداوند، برای همه ما در این ماه مبارک حاصل شده باشد؛ همچنین پیشاپیش عید سعید فطر را تبریک می‌گویم و از همه همکاران عزیز، بابت زحماتی که در اجرای برنامه‌های فرهنگی در این ماه مبارک متحمل شدند، قدردانی می‌کنم.
وی در ادامه گفت: برای آنکه در انسان، در برابر رویارویی‌های اجتماعی و تقابل خود با دیگران آن ویژگی‌هایی که پیامبر عنوان کرده حاصل شود، به یک پشتوانه و یک ویژگی‌های درونی نیاز است و این پشتوانه از خلوت‌هایی که انسان با خود و خدای خویش دارد برقرار می‌شود؛ همچنین روزه‌داری یکی از عواملی است که می‌تواند آن پشتوانه و ویژگی درونی را ایجاد کند.
وی در ادامه ویژگی‌های مؤمنان ازنظر رسول اکرم (ص) را برشمرد و گفت: در آخرین روایت از ویژگی‌های مؤمنان، پیامبر اکرم (ص) به ویژگی‌ها و برنامه‌های فردی مؤمنان اشاره می‌کند و می‌فرماید از ویژگی‌های دیگر مؤمنان این است که در احیای شب‌ها استقامت می‌ورزند و در روز به کسب روزی حلال می‌پردازند.
وی همچنین افزود: کسی که ادعای عاشقی خدا را دارد حتماً باید اهل ادای نماز شب و شب‌زنده‌داری باشد؛ افراد بزرگ در زمینه‌ی اخلاقی و معنویت، بزرگ نشدند مگر آنان که در شب‌زنده‌داری استقامت کردند.
وی در ادامه با اشاره به اینکه اذیت و آزار و شوخی‌های بیجا باعث سلب توفیق انسان می‌شود؛ اظهار داشت: مؤمنان واقعی کسانی هستند که اهل اذیت کردن دیگران - حتی در شوخی – نیستند زیرا اذیت و آزار و شوخی‌های بیجا واقعاً توفیق را از انسان سلب می‌کند.
مسئول نهاد از روی تواضع و فروتنی بر روی زمین راه رفتن را یکی دیگر از ویژگی‌های مؤمنان عنوان کرد و افزود: مؤمنان کسانی هستند که به مردم بی‌سرپرست و بی‌پناه توجه می‌کنند و بر مراسم تشییع پیکرهای مؤمنان حاضر می‌شوند.
وی آخرین ویژگی مؤمنان را تقوا معرفی کرد و گفت: تمام ویژگی‌هایی که پیامبر در مورد مؤمنان نقل کردند در ویژگی آخر یعنی تقوا خلاصه می‌شود و آن وجه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، فردی و غیره دارد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر عیسی زاده در بخش پایانی سخنان خود به ویژگی‌های نهفته در روایات پیامبر (ص) و ائمه معصوم (ع) اشاره کرد و گفت: ترتیب و چیدمان آیات قرآن و تقدم و تأخر آن‌ها کاملاً حساب‌شده است و این ویژگی‌ها باعث می‌شود بار معانی و مفاهیم آیات ایجاد شود؛ به همین ترتیب این ویژگی‌ها در روایات پیامبر و معصومین (ع) نیز صدق می‌کند.
در پایان جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین غفاری، معاون دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، ضمن ارائه گزارشی از برنامه‌های انجام‌شده در ماه مبارک رمضان گفت: در این ماه مبارک برنامه‌های منظمی برگزار شد که ازجمله آن‌ها برگزاری مراسم نهضت تفسیر سوره فرقان، اجرای مسابقات تفسیر در سطوح دانشجویی، کارکنان و استادان و همچنین نشست‌های هم‌اندیشی استادان و برپایی مراسم افطاری در خوابگاه‌ها بود.


کلمات کلیدی:
آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی