1397/03/23
نهضت تفسیر رمضان 1439/ حجت‌الاسلام‌والمسلمین عطامنش: راه خودسازی و خداشناسی، دعاست
در راستای نهضت تفسیر قرآن کریم رمضان 1439، جلسه تفسیر قرآن کریم در نمازخانه خوابگاه بوستان 8 برگزار شد.
نهضت تفسیر رمضان 1439/ حجت‌الاسلام‌والمسلمین عطامنش: راه خودسازی و خداشناسی، دعاست
به گزارش روابط عمومی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، جلسه تفسير قرآن كريم روز ‌سه شنبه، 22 خرداد 97 در نمازخانه خوابگاه بوستان 8 برگزار شد.
در این جلسه حجت‌الاسلام‌والمسلمین عطامنش به تفسیر آیه 77 سوره فرقان «قُلْ مَا يَعْبَأُ بِكُمْ رَبِّي لَوْلَا دُعَاؤُكُمْ فَقَدْ كَذَّبْتُمْ فَسَوْفَ يَكُونُ لِزَامًا ـ بگو اگر دعاى شما نباشد پروردگارم هيچ اعتنايى به شما نمى ‏كند در حقيقت‏ شما به تكذيب پرداخته‏ ايد و به زودى [عذاب بر شما] لازم خواهد شد» پرداخت و گفت: راه خودسازی و خداشناسی، دعاست؛ در آيات قرآن و روايات اسلامى اهميت زيادى به مسأله دعا داده شده كه نمونه آن آيـه فـوق بـوده ولى مـمـكن است قبول اين امر براى بعضى در ابتدا سنگين باشد كه دعا كـردن كـار بسيار آسانى است و از همه كس ساخته است، و يا قدم را از اين فراتر نهند و بگويند دعا كار افراد بيچاره است! اين كه اهميتى ندارد!.
وی در ادامه افزود: اشتباه از اینجا ناشى مى شود كه دعا را خالى و برهنه از شرایطش مى نگرند، در حـالى كـه اگـر شـرایط خـاص دعـا در نظر گرفته شود اين حقيقت به وضوح ثابت مى شود كه دعا وسيله مؤثرى است براى خودسازى و پيوند نزديكى ميان انسان و خدا است.
ایشان با اشاره به شرایط استجابت دعا گفت: از شرایط دعا، شناخت كسى است كه انسان او را مى خواند؛ شـرط ديـگـر شـستشوى قلب و دل، و آماده ساختن روح براى تقاضاى از او است، چرا كه انسان هنگامى كه به سراغ كسى مى رود بايد آمادگى لقاى او را داشته باشد. و از دیگر شروط دعـا، جـلب رضـا و خـشـنـودى كسى است كه انسان از او تقاضایى دارد، چرا كه بدون آن احتمال تأثير بسيار ناچيز است.
وی در پایان گفت: آخرین شرط استجابت دعا آن است كه انسان تمام قدرت، نيرو و توان خويش را به كار گيرد و حداكثر تلاش و كوشش را انجام دهد، و نسبت به ماوراى آن دست به دعا بردارد و قلب را متوجه خالق كند.

کلمات کلیدی:
آخرین خبرها
پر بازدیدترین خبرها
سامانه‌های نهاد
نظرات کاربران
کد امنیتی